Jak duży wpływ na nasze samopoczucie mają kolory, najłatwiej jest zauważyć wiosną, gdy przyroda budzi się do życia. Wybuchająca wokoło zieleń, uspokaja nas, dodaje nam sił i poprawia humor. A jak działają na nas kolory we wnętrzach? W jakich odcieniach najlepiej urządzić sypialnię czy salon?

We wnętrzach najlepiej sprawdzą się odcienie harmonijne – takie zestawienia są też bezpieczniejsze – wybierając instynktownie spójne barwy unikniemy nieprawidłowych połączeń, które mogą wywołać niepokój i rozdrażnienie.

Warto pamiętać, że zastosowanie barw we wnętrzach może je optycznie powiększyć lub zmniejszyć. Aby „powiększyć” niewielkie pomieszczenie należy użyć jaśniejszych kolorów. Przyjęło się też, że sufity zwykle malujemy na kolor jaśniejszy od ścian – pomieszczenie wydaje się dzięki temu wyższe i można uniknąć efektu „przytłoczenia”, który mógłby się pojawić, gdyby sufit miał taki sam kolor jak ściany.

Kolory podstawowe we wnętrzu

Przyjęło się uważać za kolory podstawowe czerwony, niebieski i żółty. Do jakich wnętrz mogą pasować takie barwy?

Czerwony jak miłość i ogień

Czerwony to najbardziej ryzykowny kolor w tym zestawieniu – bardzo rzadko decydujemy się by dominował w jakimkolwiek wnętrzu. Jego dynamizm może na niektórych działać drażniąco i przytłaczająco, a innych pobudzać do działania. Z uwagi na skrajne emocje z nim związane, odradzamy stosowania go w naszych domach na dużych powierzchniach. Świetnie za to prezentuje się w zestawieniu z czernią i bielą, a także szarością. Warto postawić na charakterystyczne elementy w tym kolorze np. sofę w salonie, narzutę w sypialni.

Jest to barwa, która z całą pewnością przyciąga uwagę i dlatego warto jej używać do podkreślania we wnętrzu tego, na ekspozycji czego, szczególnie nam zależy.

Czerwień nieodłącznie kojarzony jest także z miłością i namiętnością, dlatego elementy wyposażenia sypialni w tym kolorze są mile widziane.

Żółty jak słońce i energia

Najbardziej energetyczny kolor wśród barw podstawowych. Nieodmiennie kojarzony ze słońcem i ciepłem. We wnętrzu działa rozświetlająco, pobudza też działania. Z tego powodu to dobry kolor do domowego biura czy miejsca, w którym nasze pociechy się uczą.

Żółty kolor powiększa także optycznie pomieszczenie, dlatego sprawdzi się w małych pokojach. Dobrze łączy się też z innymi barwami.

Niebieski jak woda i spokój

To jeden z najspokojniejszych kolorów – prawie zawsze pozytywnie odbierany. Oczywiście mamy na myśli jasne odcienie niebieskiego – intensywne, ciemne, mogą okazać się dla wnętrza zbyt przytłaczające, choć gusta są oczywiście różne. Niebieski uspokaja, pozwala się zrelaksować. Jest jednak barwą z gatunku zimnych, przez co może nadać wnętrzu odrobinę mniej przyjazny charakter. Zaleca się zestawiać go z intensywnymi kolorami w odcieniach ciepłych, np. z kolorem pomarańczowym.

Niebieski pasuje naturalnie do łazienki, ale także do dziecięcego pokoju czy sypialni – pod warunkiem, że jest czymś ożywiony.

Zielony jak natura i relaks

Kolor pomiędzy odcieniem ciepłym, a chłodnym. Harmonijny, kojarzący się ze spokojem i przyrodą. Bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, w których wypoczywamy – np. w salonie. Dodaje sił do działania. Pozytywnie zadziała zarówno całe pomieszczenie w tym kolorze, jaki zielone akcenty np. obrusy, wazony, jedna ściana pomalowana w tym odcieniu.

Zielone zwykle są także rośliny, które warto hodować we domowych wnętrzach – ożywiają aranżację i wytwarzają przyjazny mikroklimat. Jasny zielony kolor powiększy także wnętrze, sprawdzi się zatem nawet w niedużych pomieszczeniach.

Pomarańczowy jak radość

Jeden z bardziej popularnych kolorów we wnętrzach – barwa ciepła i energetyczna, kojarząca się z radosnym nastrojem. Dozwolone praktycznie wszystkie odcienie – od pastelowych po mocne. Kolor pomarańczowy świetnie wygląda w kuchni i jadalni, ale UWAGA! – wzmaga apetyt! Teraz rozumiecie, czemu wiele restauracji ma pomarańczowe ściany?

Wcale nie smutny szary

To jedna z barw, którą traktujemy jako uniwersalną. Stanowią bardzo dobre tło dla innych elementów – dla przykładu: wielu fotografów prezentuje swoje zdjęcia właśnie w szarym otoczeniu. Szarość podkreśla uwypukla bowiem inne kolory.

Sama barwa kojarzy nam się z elegancją i modą. Pasuje praktycznie do każdego wnętrza, ale sekretem szarości są kolorowe dodatki i nowoczesne kształty. Bez nich wnętrze mogłoby stać się odrobinę zbyt pochmurne.

Biel ponad wszystko

Biel jest ponadczasowo modna i użyteczna. Powiększa niewielkie pomieszczenia, rozjaśnia kąty, podkreśla akcenty kolorystyczne we wnętrzu. Rewelacyjnie wygląda w połączeniu z czernią, czerwienią i szarością. Świetnie uzupełnia się kolorystycznie z drewnianymi elementami. To bezpieczna baza dla każdego pomieszczenia.

Data dodania: 08.10.2013