Według członków Europejskiego Związku Producentów Podłóg Laminowanych (EPLF) miniony rok był jednym z lepszych – odnotowano sprzedaż na poziomie 479 milionów metrów kwadratowych. Nic więc dziwnego, że producenci  tego typu podłóg stale poszerzają swoją ofertę proponując nam coraz ciekawsze rozwiązania.

Zapoznaj się z raportem EPLF

Na odbywających się na początku tego roku targach – poznańskiej BUDMIE i hanowerskim DOMOTEX-ie pojawiło się wielu producentów paneli laminowanych i podłóg winylowych. Specjalnie dla Was opowiedzieli o nowościach w swoich ofertach, na które warto będzie zwrócić szczególną uwagę w 2011 roku.

Zamiast paneli: podłogi winylowe

Podłogi winylowe mogą z powodzeniem zastąpić panele laminowane. Cechują się dużą odpornością i elastycznością. Każdego roku na rynku pojawia się także coraz szersza oferta dekorów.

Naszą uwagę podczas BUDMY przykuło stoisko firmy Deco Floor, która prezentowała kolekcję ART TILE, świetnie imitującą naturalne materiały, takie jak drewno, granit czy marmur.

Przedstawiciele firmy przekonywali również, że podłogi Deco Floor przypadną do gustu osobom dbającym o dobro środowisko:

Montaż także nie powinien nastręczać wielu trudności:

Podłogi winylowe ma w swojej ofercie również firma Witex, która także przygotowała w tym roku nowości ofertowe. O tych produktach opowiedział nam na targach DOMOTEX Dyrektor Witex Polska – Grzegorz Mazur:

W tym roku Witex wprowadzi także na rynek dwie kolejne podłogi winylowe z możliwością przyklejenia ich do podłoża:

Panele: trzeba mieć fantazję

Najszerszą ofertę paneli laminowanych podczas tegorocznej BUDMY prezentowała z pewnością firma Classen. O mniej lub bardziej zaskakujących nowościach tej firmy opowiedział nam Product Manager Classen-Pol SA – Piotr Zieleźny:

Coraz więcej podłóg w ofercie tej firmy ma również V-fugi.

Jedną z ciekawszych nowości w ofercie Classen jest podłoga Soft & Silent – ciepła i miękka w dotyku, będąca czymś pomiędzy wykładziną a laminatem.

Na stoisku Classena w Poznaniu natrafiliśmy również na kilka bardzo oryginalnych podłóg. Pierwszą z nich były panele imitujące skórę, występujące w trzech odcieniach. Na kolejnej półce zobaczyliśmy podłogę z dekorem, który imitował poplamioną podłogę oraz dekory w bardzo fantazyjne wzory.

W ofercie firmy Classen znajdziemy także kolekcje w formacie endless beauty, które dzięki kontynuacji wzoru na każdej z desek i V-fudze na długim boku sprawiają wrażenie podłogi stworzonej z długich desek.

Coraz większą popularność struktur synchronicznych oraz V-fugi na polskim rynku podkreśla także Jarosław Masina, Kierownik Działu Marketingu firmy Kronopol:

Nietypowe rozmiary pożądane

Kolejny trend rynkowy, który ma odbicie w tegorocznych nowościach wśród podłóg laminowanych, opisuje Anna Wopanowicka, Kierownik Sprzedaży firmy Balterio w Polsce:

W tym roku na rynek trafi także długo oczekiwany produkt firmy Witex – panele w formacie długiej deski. O nowej kolekcji Ariosa opowiedział nam Grzegorz Mazur:

Połyskliwy urok

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także podłogi z połyskującymi elementami – wielu producentów ma w swojej ofercie tak zdobione panele:

Ekologiczny polimer

Hitem tego roku mają być także podłogi polimerowe, które oprócz wysokich parametrów użytkowych są także, jak przekonuje przedstawiciel producenta, produktem ekologicznym.

Naturalne dekory i wyraźne struktury wciąż na topie

Wśród kolekcji paneli laminowanych nie może zabraknąć oczywiście wzorów naturalnych, w tym dekorów dębowych, które nadal są bardzo cenione przez Polaków. Producenci starają się jednak uwzględniać w swoich produktach gusta uczestników różnych rynków.

Oprócz wzorów i odcieni coraz większe znaczenie mają struktury paneli laminowanych, które coraz bardziej zaczynają przypominać drewno – tego typu nowości nie mogło zabraknąć także w ofercie firmy Quick-Step.

Podkreślił także, że firma Quick-Step stara się maksymalnie ułatwiać swoim klientom momentami żmudny proces zakupu nowej podłogi:

Wytrzymałe, proste w montażu, z wyraźną strukturą

Podczas targów w Hannoverze mieliśmy także okazję zobaczyć najnowsze produkty firmy Arbiton i Witex, które również wpisują się w obowiązujące trendy.

Jak mogliśmy się przekonać, nowości wśród paneli laminowanych i podłóg winylowych w tym roku nie zabraknie. Producenci uważnie obserwują rynkowe trendy i starają się dopasować do wymagań i wyobraźni klientów. Podłogi tego typu stają są coraz trwalsze, a jednocześnie projektanci dekorów proponują coraz odważniejsze wzory dopasowane do aktualnej mody – może już wkrótce zaczniemy wymieniać panele nie z powodu zużycia, lecz dlatego, że wzór jest już passé albo się nam zwyczajnie znudził?

Data dodania: 09.02.2011