Budownictwo przyszłości rozpoczyna swój żywot w pracowni architektonicznej. Inteligentny budynek wyłania się wraz z każdym dodanym przez projektanta elementem i każdy z nich ma istotny wpływ na jego wizerunek i funkcjonalność, a docelowo kształt i jakość całej przestrzeni publicznej.
Projekt budynku to niezwykle istotny element „większej całości”. Zanim jednak powstaną fundamenty pod budowę, zainteresować musi inwestora i przejść formalno-prawną drogę przez urzędników mających ostateczny wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznej. I właśnie złożoności całego procesu poświęcona będzie debata architektoniczna w ramach FORUM ARCHITEKTURY, części składowej Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2013.
Porozmawiajmy…
Już w poprzedniej edycji targów BUDMA debata architektoniczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród targowych gości. Temat tegorocznej edycji, targów BUDMA 2012, „Relacje pomiędzy wartością architektury, a wartością nieruchomości” rozpoczął cykl spotkań, których celem jest próba zdefiniowania aktualnych związków pomiędzy jakością architektury, ekonomią nieruchomości i jednocześnie wspólnej odpowiedzialności za kształtowanie środowiska życia człowieka. Konkluzje jakie wypłynęły z tej debaty skłoniły organizatorów do zaproszenia do dyskusji kolejnego, niezwykle istotnego „ogniwa” całego procesu tworzenia przestrzeni publicznej. Oprócz architektów oraz inwestorów, w debacie organizowanej przez Izbę Architektów RP oraz Targi BUDMA pt. „Jakość przestrzeni publicznej jako wynik działań architekta, inwestora i urzędnika” udział potwierdziło już kilku znanych polskich architektów, a także wiceprezydenci i architekci kilku największych miast.
Już dzisiaj zapraszamy do udziału w tej zapowiadającej się niezwykle interesująco debacie!
Profesorska architektura
Interesująco zapowiada się również spotkanie i dyskusja z niewątpliwą gwiazdą światowej architektury, projektanta niekonwencjonalnego, którego prace wzbudzają niesamowite emocje. BUDMA 2013 ma zaszczyt gościć na targach wielką sławę wśród architektów, niepokornego filozofa, idącego „pod prąd” i wyznaczającego nowe trendy – Professore Renato Rizzi! Jeden z najwybitniejszych i najbardziej niekonwencjonalnych współczesnych architektów, zdobywca wielu prestiżowych nagród w konkursach architektonicznych, twórca m.in. gmachu opery w Tokio, dzielnicy La Viltette w Paryżu, czy też projektant Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku będzie gościem specjalnym Forum Architektury targów BUDMA 2013. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na wykład „Thought and shape: form of architecture (Myśl i kształt: forma architektury)”, który odbędzie się 30 stycznia 2013 w godz. 15:30 – 17:00.
Bądź energooszczędny
Budynki energooszczędne i pasywne coraz częściej i chętniej są brane pod uwagę przy decyzji o zakupie nowego, własnego M. Zastosowane proekologiczne rozwiązania to nie tylko bycie „trendy”, ale przede wszystkim odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy. Warto również wspomnieć o oszczędnościach, na jakie można liczyć poprzez zastosowanie najnowszej dostępnej technologii. O tym jaka jest rola architekta w projektowaniu i budowie domów energooszczędnych i pasywnych, na jakie dopłaty można liczyć w nowym programie dofinansowania NFOŚ już od przyszłego roku oraz na wiele innych tematów będzie można porozmawiać podczas Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego.
Powrót do przeszłości
Wielokrotnie przechadzając się po miastach w Polsce napotykamy budynki, które mają ogromną i często bardzo ciekawa historię. Przedwojenne kamienice, perły architektury powojennej wielokrotnie nie czarują już swoim wyglądem, a wręcz stanowią „niechciany” element otoczenia. Nie musi tak jednak być. Forum „Budownictwo Przeszłości Budownictwem Przyszłości – druga, lepsza młodość budynku” udzieli ważnych odpowiedzi na temat dostępnych instrumentów finansowania rewitalizacji i remontów. Poruszone zostaną tematy związane z prawami i obowiązkami właścicieli obiektów zabytkowych poddawanych zabiegom odnawiającym. Nie zabraknie dyskusji na temat stolarki do obiektów zabytkowych – wymieniać, rekonstrouwać, a może konserwować drewniane elementy budynków? Poruszony zostanie również aspekt osuszania, hydroizolacji, a także ocieplania modernizowanych budowli. Wszystko po to, aby stare dzielnice naszych miast ciągle opowiadały swoją historię w piękny, odnowiony sposób.
Cztery targowe dni, już od 29 stycznia 2013 roku, obfitować będą w niezwykle ciekawe wydarzenia. Ekspozycja najnowszych produktów, rozwiązań technologicznych, myśli architektonicznej, debat, seminariów i pokazów, tak w telegraficznym skrócie przedstawiają się Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA 2013.
Wkrótce więcej szczegółów dotyczących programu wydarzeń jednych z najważniejszych wydarzeń targowych w Polsce. Już dzisiaj proponujemy zarezerwować czas od 29 stycznia do 1 lutego 2013 na przyjazd do Poznania. Do zobaczenia!
Data dodania: 19.10.2012