Wiosenna edycja flagowej akcji „Kwiaty za elektrograty” startuje już w ten weekend – potrwa od piątku 31 marca do niedzieli 2 kwietnia 2023. W jej ramach w sklepach Castorama w całej Polsce można oddać domowe elektroodpady, a w zamian otrzymać sadzonki kwitnących bratków. 

Dbanie o właściwe postępowanie z elektrośmieciami jest nie tylko naszym prawnie uregulowanym obowiązkiem, ale także jest konieczne dla zachowania naszego zdrowia. Toksyczne substancje, zawarte w sprzętach elektrycznych i elektronicznych są szkodliwe dla ludzi i dla środowiska.

Jak postępować z elektrośmieciami?

Jeśli posiadasz urządzenie, które nie używasz, ale jest ono w dobrym stanie –  spróbuj je sprzedać lub przekazać osobie, która będzie z niego korzystać. W ten sposób można zminimalizować ilość elektrośmieci produkowanych przez nasze społeczeństwo. Jeśli jednak to się nie da i jedynym rozwiązaniem jest wyrzucenie zalegającego sprzętu, koniecznie oddaj go do punktu odbioru elektrośmieci. Mniejszy sprzęt możesz także wrzucić do specjalnych kontenerów, dostępnych w ogólnodostępnych miejscach w wielu miastach w Polsce.

„Kwiaty za elektrograty” w Castoramie

Castorama dwa razy w roku organizuje zbiórkę elektrośmieci, przekazując osobom, które biorą udział w  akcji sadzonki kwiatów. W rozpoczynającej się w piątek 31 marca akcji rozdawane będą kwitnące bratki. -Edukowanie społeczeństwa i zachęcanie go do odpowiedniego pozbywania się odpadów jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Wiele osób uważa, że elektrośmieci to przede wszystkim duży sprzęt AGD – nic bardziej mylnego! Chcemy, aby dzięki naszej  akcji ludzie zapamiętali, że niewłaściwie wyrzucone elektrośmieci, w tym te małogabarytowe, jak telefony komórkowe czy baterie, mogą poważnie zanieczyścić środowisko i źle wpływają na nasze zdrowie. – powiedział Paweł Świętochowski, Dyrektor ds. Odpowiedzialnego Biznesu Castorama Polska. 

Partnerem akcji jest Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AuraEko, współpracująca z firmą przetwarzającą zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny – MB Recycling. Prawidłowy recykling i propagowanie sadzenia roślin to nie wszystko, co proponuje Castorama. Firma poszła o krok dalej. -Sadzonki bratków, które będą rozdawane podczas akcji, pochodzą od polskiego producenta. Przekazujemy je w ekologicznych doniczkach z recyklingu, więc to podwójna korzyść dla planety. – dodał Paweł Swiętochowski. Każda pełnoletnia osoba prywatna oddająca niepotrzebny sprzęt może otrzymać nawet 10 sadzonek. Koordynowana przez firmę kampania edukacyjna wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju, realizowaną przez Castorama Polska.

Kwiaty za elektrograty

Jak dbać o bratki?

O bratki, które można otrzymać w ramach „Kwiatów za elektrograty”, należy oczywiście odpowiednio zadbać. Kwiaty powinny stać w półcieniu. Trzeba je regularnie podlewać i dbać o to, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra. Bratki nie boją się przymrozków, ale aby przedłużyć ich kwitnienie warto zadbać o regularne nawożenie. Dzięki tym prostym zasadom rośliny będą długo cieszyć oczy na naszych balkonach i w ogrodach.

Data dodania: 30.03.2023