Bealieu Fibres International wprowadza na rynek UltraBond – ekonomiczne rozwiązanie w dziedzinie produkowania wykładzin igłowanych. Podczas targów Domotex 2019 mieliśmy okazję poznać jego zalety.


UltraBond to poliolefinowe włókna odcinkowe, dzięki którym nie ma potrzeby stosowania lateksu i innych chemicznych spoiw do wiązania włóknin. To rozwiązanie umożliwia produkcję w 100% polipropylenowych wykładzin igłowanych, które mimo takiej samej wydajności, jak tradycyjne dywany wiązane lateksem, są bardziej przyjazne dla środowiska. Ponadto, wśród ich właściwości wymienić można m.in. odporność na pilling, zużycie i ścieranie, a nawet promieniowanie UV.

Dla producentów UltraBond ważne było to, aby stworzyć produkt całkowicie nadający się do recyklingu. Proces klejenia włókien jest oprócz tego procesem termicznym, dzięki czemu nie wymaga zużycia wody, a tym samym całkowicie niweluje obecność ścieków.

Ma to jednocześnie bezpośredni wpływ na ekonomiczność produkcji. W porównaniu z lateksowymi rozwiązaniami wiążącymi, UltraBond wykazuje dużą oszczędność energii – aż na poziomie 93%. Z kolei jeśli chodzi o emisję CO2, podczas całego procesu produkcyjnego, redukuje się ją o 35%. Ekologiczność UltraBond dodatkowo potwierdza redukcja poziomu lotnych związków organicznych w wykładzinie.

– Zdolność do recyklingu oraz osiągnięcie bardziej ekologicznego i bardziej efektywnego kosztowo procesu produkcji bez uszczerbku dla obecnych poziomów wydajności to ważne, nierozwiązane tematy w dzisiejszym przemyśle dywanowym. Eliminując potrzebę stosowania lateksowych i chemicznych spoiw poprzez UltraBond, oferujemy producentom igłowanych wykładzin przełomowe rozwiązanie, którego szukali, a które przyczynia się do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju gospodarczego – jak mówi Karena Cancilleri, wiceprezes Beaulieu Engineered Products.

[KK]

Data dodania: 07.02.2019