Tegoroczne Międzynarodowe Mistrzostwa Parkieciarzy były szczególne ze względu na jubileusz 20-lecia Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy. Uczestnicy zaprezentowali niezwykle wysoki poziom umiejętności i zawodowy kunszt.


Podczas czterech dni targów BUDMA (4-7.02.2020 r.) w strefie parkieciarskiej odbywały się warsztaty, prezentacje najnowszych produktów i technologii oraz szkolenia. To wszystko z udziałem specjalistów, naukowców i ekspertów z branży.

Grupa MTP doceniła 20-letnią działalność Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy honorując pamiątkową statuetką. Z kolei podczas zakończenia Mistrzostw, Dariusz Kozera – prezes zarządu Stowarzyszenia podziękował osobom, firmom i mediom wspierającym jego działania.

 

Międzynarodowe Mistrzostwa Parkieciarzy – podziękowania

Mistrzostwa z perspektywy laureata

W Międzynarodowych Mistrzostwach Parkieciarzy pierwsze miejsce zajął Jarosław Puzyrewski, drugie Maksym Ananicz z Białorusi, a trzecie Mateusz Mazurek.

Mistrzostwa każdego roku charakteryzują się wysokim poziomem, dlatego zawsze staram się zrobić coś nietypowego, wręcz szalonego. W tamtym roku niestety nie udało mi się ukończyć wzoru w porę, teraz mimo przeszkód i sporych ograniczeń czasowych – było inaczej. Miałem też nadzieję, że nikt nie zaprojektuje podobnego wzoru i udało się! – mówi Jarosław Puzyrewski, zwycięzca Międzynarodowych Mistrzostw Parkieciarzy 2020.

 

Jarosław Puzyrewski, zwycięzca Międzynarodowych Mistrzostw Parkieciarzy 2020

Zwycięzca oprócz podzieleniem się wrażeniami na temat wydarzenia, opowiedział nam również o tym, na jaki wzór zdecydował się w tym roku oraz czym inspirowany był projekt:

W tym, jak i w poprzednim roku postawiłem na rozetę. Jako pierwszą ułożyłem bordiurę, która zawiera złotą liczbę 1,61, wykorzystywaną już przy budowie Akropolu. Następnie wykonałem środek. Nie było to łatwe zadanie, zwłaszcza, że podczas wycinania jednego z elementów pomyliłem się i musiałem wyciąć go ponownie. Na szczęście zdążyłem na czas.

Złoty podział, który laureat wykorzystał w swoim projekcie, znany jest już od czasów starożytności i często stosowany w proporcjonalnych kompozycjach architektonicznych, malarskich czy fotograficznych. Polega na podziale odcinka na dwie części w taki sposób, aby jego dłuższa część była średnią geometryczną długości krótszej części i całego odcinka.

Nasz rozmówca podkreśla też, że mimo dokładnych wyliczeń i zastosowania technologii,  zadanie postawione przed parkieciarzami nie jest łatwe:

Do zaprojektowania wzoru używam programu komputerowego. Natomiast główną trudnością nie jest jego stworzenie, ale ograniczenia, które są narzucone. Jest to czas. Tak naprawdę mamy jeden dzień na ukończenie pracy – to bardzo mało, aby porwać się na coś naprawdę ambitnego – tłumaczy Jarosław Puzyrewski.

Pozostaje nam zatem życzyć, aby czas podczas przyszłych Mistrzostw płynął zdecydowanie wolniej i przynosił wyłącznie zadowalające efekty!

 

Międzynarodowe Mistrzostwa Parkieciarzy

 

Międzynarodowe Mistrzostwa Parkieciarzy

 

Międzynarodowe Mistrzostwa Parkieciarzy

 

Kamila Krótka

Data dodania: 11.02.2020