Znamy już wyniki XI edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2010. Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w trzech kategoriach: urbanistyka, architektura i rewitalizacja.

Jury, w skład którego weszli członkowie Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, zwycięzców wybierali spośród 22 prac, które zakwalifikowały się jako spełniające warunki konkursu.

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii urbanistyka (przestrzenie publiczne) otrzymała realizacja Zagospodarowania terenu przy Radiostacji Gliwickiej w Gliwicach zaprojektowana przez Ewę Przybył. Jury doceniło udostępnienie w formie przestrzeni publicznej założenia o wartości historycznej, zdyscyplinowaną i czytelną kompozycję, wyważone i szlachetne środki wyrazu oraz charakter założenia i poszanowanie powagi miejsca.

W kategorii architektura (obiekty architektoniczne użyteczności publicznej) Nagroda Marszałka przypadła w udziale Budynkowi Sądu Okręgowego w Katowicach autorstwa ARCHISTUDIO Studniarek+Pilinkiewicz. Komisja przyznała nagrodę za wysoki poziom architektoniczny obiektu, logiczne i konsekwentne rozwiązania formalne i materiałowe adekwatne do funkcji obiektu oraz za nowatorskie podejście do tradycyjnych założeń architektury monumentalnej i wyznaczenie nowego kierunku w architekturze obiektów wymiaru sprawiedliwości.

W kategorii rewitalizacja (istniejących, zabytkowych przestrzeni  lub budynków) zwyciężyła Adaptacja budynku kina na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z kinem studyjnym i sceną kameralną w Mikołowie zaprojektowana przez Pracownię architektoniczną S.C. „Campo”. W tym przypadku jury doceniło wykreowanie powszechnie akceptowanego miejsce korzystania z różnych form kultury, cieszącego się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności oraz bezpretensjonalnie i proste rozwiązania.

Nie zabrakło również honorowych wyróżnień:

  • W kategorii urbanistyka – dla Placu Wolności wraz ze schodami w kierunku Rybnickiego Centrum Kultury, pasażem w kierunku Rynku oraz wkomponowaną w teren galerią handlową Focus w Rybniku autorstwa Pracowni Topproject
  • W kategorii architektura –  dla Budowy krytej pływalni „Olimpijczyk” w Gliwicach zaprojektowanej przez Grzegorza Sowińskiego
  • W kategorii rewitalizacja – dla Przebudowy kina „Świt” w Czechowicach-Dziedzicach autorstwa Stanisława Niemczyka z zespołem

Nagrodę internautów otrzymała natomiast Modernizacja Placu Baczyńskiego w Tychach zaprojektowana przez Wojciecha Klasę z zespołem.

Data dodania: 15.10.2010