Zakończyło się głosowanie internautów dwunastej edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Z puli ponad 130 realizacji architektonicznych publiczność wybrała swoich faworytów. Laureaci odbiorą nagrody na uroczystej Gali, która odbędzie się 7 kwietnia 2020 roku w EC1 Łódź- Miasto Kultury w Łodzi.

Zgłoszenia do konkursu zbierane były do 24 stycznia 2020 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 3 lutego 2020 i trwało do 29 lutego 2020 roku. W sumie oddano w nim ponad 44,5 tysiąca głosów na 139 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz.

Polska Architektura 2019

W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 3390 głosów wygrał Kompleks biznesowy Calisia One w Kaliszu, zaprojektowany przez pracownię MODOarchitektura.

Kompleks Calisia One to wielofunkcyjny kompleks biznesowy stworzony na terenie dawnej fabryki pianin i fortepianów Calisia w Kaliszu. W wyniku tej inwestycji powstała nowa przestrzeń użytkowa, ale przede wszystkim podarowano nowe życie podupadającym zabytkowym zabudowaniom pofabrycznym.

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019

Kompleks biznesowy Calisia One w Kaliszu, MODOarchitektura

W kategorii obiekty prywatne wygrał dom ramowy, którego autorem jest Biuro Awinci Architects. Realizacja zdobyła 1586 głosów.

Projekt architektoniczny „Domu ramowego” powstał dla działki, znajdującej się w otoczeniu mało finezyjnej zabudowy z czasów PRL-u, domów – kostek o mało urozmaiconych bryłach. Architekci zdecydowali się nawiązać do tego, projektując bryłę prostą, kubiczną, o płaskim dachu i uporządkowanej geometrycznej bryle. Powód takiego kształtu domu jest jeszcze jeden: zwarta, jednorodna bryła zużywa mniej energii, łatwiej ją ogrzać i mniejsze są w niej straty ciepła.

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019

Dom ramowy, Awinci Architects

Polskie Wnętrze 2019

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężył Akademik LivinnX w Krakowie autorstwa Make It Yours oraz IMB Asymetria zdobywając 2149 głosów.

Projektanci postawili na industrialne przestrzenie wypełnione soczystymi kolorami i ożywczą roślinnością. W ten sposób zachowany został dawny charakter obiektu, który przez lata służył jako fabryka podzespołów elektronicznych. Akademik LivinnX oferuje aż 710 miejsc dla studentów, do dyspozycji których przygotowane zostały jednostki mieszkalne przeznaczone dla 1, 2, 3 lub 4 osób. Każde ze studenckich mieszkań jest w pełni wyposażone tak, aby zapewnić wynajmującym prawdziwie luksusowe warunki do życia i studiowania.

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019

Akademik LivinnX w Krakowie, Make It Yours, IMB Asymetria

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyło męski wnętrze mieszkania w Poznaniu zaprojektowane przez pracownię Mandalinci Studio. Wnętrze zdobyło 2866 głosów.

W projektowanym mieszkaniu króluje szarość podana w najliczniejszych odcieniach. Beton architektoniczny, którym ozdobiona została ściana salonu, koresponduje z szarymi panelami podłogowymi. Do tego zaproponowane zostało wykończenie wyspy kuchennej czy stolika w postaci płyt o rysunku kamienia. Uzupełnieniem jest głęboka purpura, którą oblane zostały ciężki i grube zasłony w oknie strefy dziennej. Fiolet pokrył także obicia hokerów. W sypialni barwę tą zastąpiły przygaszone odcienie brązów, które rozsiadły się wygodnie na łóżku, a także w jego sąsiedztwie.

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019

Męski wnętrze mieszkania w Poznaniu, Mandalinci Studio

Polski Krajobraz 2019

W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1071 głosów, wygrały zielone przystanki w Białymstoku.

Każdy zielony przystanek to ponad 10 m2 zielonego dachu oraz 9 m2 roślinnej ściany z pnączy. Na przystankowych wiatach pojawiają się trawy, wśród których posadzone są sukulenty oraz inne rośliny odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Zieleń, w którą otulone są przystanki, produkować może nawet 10 kg tlenu, a także zmniejszyć ilość pyłów i zanieczyszczeń. Pod przystankiem gromadzona jest woda deszczowa, która dalej wykorzystywana jest do nawadniania zieleni.

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019

Zielone przystanki w Białymstoku

W kategorii ogrody prywatne wygrał niekończący się ogród w Zapceniu, projektu pracowni Ogrody Strumyk zdobywając 5209 głosów.

Ogród udało się subtelnie wtopić w krajobraz poprzez rezygnację z widocznego ogrodzenia, a także wykorzystanie gatunków roślin, które nawiązują do roślin otaczających działkę. Sprzyjają temu również liczne, naturalistyczne rabaty bylinowe. Elementy wodne stanowią charakterystyczne dla ogrodu obiekty – znajdziemy tutaj nie tylko zbiorniki, ale i ściany wodne, czy wspomniane wcześniej fontanny. Nadają one ogrodowi elegancji i klasycznego sznytu.

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019

Niekończący się ogród w Zapceniu, Ogrody Strumyk

Zwycięzcy odbiorą nagrody w czasie uroczystości 7 kwietnia 2020 r. w EC1 Łódź- Miasto Kultury” w Łodzi.. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2019. Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 będą prezentowane też w trakcie wystawy podczas Gali jak i na uczelniach wyższych w całej Polsce. Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Łodzi.

Data dodania: 05.03.2020