Tegoroczne targi BUDMA okazały się rekordowe. 30 000 metrów kwadratowych zostało wypełnione ekspozycjami zaprezentowanymi przez niemal 1000 firm. Ponadto, jury wyłoniło aż 37 laureatów Złotego Medalu MTP. Wyróżniliśmy i podsumowaliśmy kilka wydarzeń, które jak zwykle urozmaiciły czas wystawcom, gościom i partnerom.


BUDMA 2019 była okazją do poznania nowych rozwiązań budowlanych, trendów i partnerów biznesowych. Podczas targów na nudę nie pozwoliły się również dodatkowe atrakcje.

MONTERIADA

Podczas czterech dni pokazów, uczestnicy targów mogli przyglądać się pokazom montażu drzwi, okien, osłon okiennych czy systemu automatyki okiennej. Były one okazją do poznania m.in. nowych rozwiązań izolacyjnych, które zostały zaprezentowane w interesującej formule i z pomocą komentarza dziennikarza sportowego – Tomasza Zimocha.

Na MONTERIADZIE byli obecni zarówno fachowcy, inwestorzy indywidualni, jak i uczniowie oraz opiekunowie klas patronackich kampanii “DOBRY MONTAŻ” z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach oraz Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu.

W ramach MONTERIADY odbyła się również debata „Dlaczego warto zostać monterem stolarki?”, podczas którego ambasadorzy kampanii „DOBRY MONTAŻ” opowiedzieli o specyfice pracy montera.

MISTRZOSTWA EUROPY PARKIECIARZY

Przyglądaliśmy się również zmaganiom najzdolniejszych parkieciarzy w Europie. Formuła OPEN pozwoliła im na udział w zawodach bez ograniczeń wiekowych oraz samodzielne wykonanie projektu, który następnie układali na płytach o powierzchni 1m2.

Pierwsze miejsce zajął Dzmitry Pisarau, drugie było przewidziane dla Krzysztofa Ratki, a trzecie dla Maksima Ananicha. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania i w najlepszym stylu zaprezentowali swoje umiejętności.

TURBO DEKARZ

Była to druga edycja wydarzenia, w których wzięli udział dekarze oraz blacharze. Zawody polegały na wykonaniu 10 zadań zręcznościowych na czas, według sztuki dekarskiej oraz zaleceń producentów materiałów dachowych. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Bezpiecznie na dachu”.
Do zadań należało m.in. uszczelnienie dziurawych fragmentów rynny przy użyciu wskazanych produktów i przelanie za jej pomocą wody z naczynia A do naczynia B. Uczestnicy musieli również zmierzyć się z wyzwaniem, jakim był montaż kasety markizy, uchwytów montażowych oraz prowadnic bocznych.

KONKURSY TYLKO DLA MŁODYCH

Podczas targów trwały również konkursy dla młodych, szukających doświadczenia w branży osób. Były to na przykład Szkice Architektoniczne czy Młody Malarz Roku.

Pierwszy z nich to konkurs dla studentów architektury i uczniów liceów plastycznych oraz techników budowlanych. Temat tegorocznej edycji to „Architektura przyjazna człowiekowi”, a zadaniem uczestników było przygotowanie rysunku odręcznego w formacie A2 w technice tradycyjnej. Praca miała pokazywać, w jaki sposób wybrane materiały wpływają na jakość, wygląd i charakter architektury. Pierwsze miejsce zajęła Paula Wróblewska z Politechniki Poznańskiej, drugie Alicja Jaroszek z Politechniki Białostockiej, a trzecie Magdalena Smoter z Politechniki Krakowskiej. Nagrodę publiczności otrzymała Agata Wojtkowiak – studentka Politechniki Poznańskiej.

Młody Malarz Roku Dekoral Professional 2019 to z kolei konkurs dla uczniów Szkół budowlanych, którzy kształcą się w zakresie malowania i tapetowania wnętrz. Młodzi ludzie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności, a tym samym zyskać doświadczenie i prestiż przydatny na rynku pracy. Wykonania oceniła wyspecjalizowana kadra nauczycielska oraz eksperci Akademii Technicznej PPG Deco.

To tylko niektóre z wydarzeń, które urozmaiciły tegoroczne targi BUDMA. Jak co roku, wyłonionych zostało mnóstwo talentów zarówno wśród doświadczonych osób, jak i tych którzy dopiero kształcą się w branży budowlanej. To dla nich nowe możliwości, które z pewnością wykorzystają w swoim zawodzie.

Kamila Krótka

Data dodania: 25.02.2019