Polacy nie gęsi… mają swoje Red Doty od blisko dekady. Przyznawaną od 59 lat nagrodą w tym roku uhonorowano pięć polskich realizacji. Dobre wieści z Essen przybyły do nas 24 marca, kiedy to ogłoszono listę laureatów tegorocznej edycji w kategorii Product Design.

Czerwona Kropka jest dla projektantów tym, czym Oskar dla aktorów i filmowców, czyli ukoronowaniem ich pracy, docenieniem wartości artystycznych powstałego produktu i podkreśleniem pozycji na rynku. Przyjrzyjmy się zatem wyróżnionym produktom.

Kolekcja Clapp

Meble zaprojektowane przez Piotra Kuchcińskiego dla marki Noti, której naczelna zasada brzmi: po pierwsze design, miały swoją premierę jesienią zeszłego roku, podczas Łódź Design Festival. Już wówczas było wiadomo, że staną się sprzedażowym hitem najbliższych miesięcy. Kolekcja Clapp charakteryzuje się połączeniem stylu lat 50. i 60. z nowoczesną linią i szlachetnymi tkaninami. Sam Piotr Kuchciński nagrodzony Czerwoną Kropką już po raz drugi poinformował, że kolekcja Clapp należy do jeden z jego ulubionych prac. Autor nie ukrywa także, że cieszy go iż polskie wzornictwo w modnym stylu vintage przyjęło się na świecie, czego potwierdzeniem jest decyzja kapituły konkursu.

Lustro „Dot”

Dot to nowoczesne i funkcjonalne lustro łazienkowe zaprojektowane przez Katarzynę Okińczyc i wyprodukowane przez Meble 21 pod marką Miior. Wykorzystanie w projekcie opatentowanej technologii AXIO-LINK umożliwia dostosowanie tafli lustra do pozycji użytkownika, z jej jednoczesnym rozświetleniem. Lustro zostało wyposażone także w dotykowy wyłącznik światła. Projekt wziął udział w plebiscycie „must have” podczas Łódź Design Festival.

Lampa „Drop”

Projekt włoskiego studia Emo Design, wszedł do kolekcji Led firmy Rosa. Oprawa parkowa Drop Led przeznaczona jest do oświetlania ciągów pieszych, uliczek, parków oraz skwerów. Zbudowana jest z aluminium o wysokich parametrach przewodności cieplnej. Oprawa jest anodowana, co zapewnia jej doskonałą trwałość oraz estetyczny wygląd, może też być poddana w całości recyklingowi. Jej kształty doskonale podkreślają piękno krajobrazu.

Kasa “K10”

Kasa fiskalna zaprojektowana przez Ergo Design dla marki Elzab, to pierwsze na polskim rynku tego typu urządzenie z panelem dotykowym. Została przetestowana w różnych warunkach atmosferycznych, jest przystosowana do wielu środowisk pracy, zarówno w terenie jak i pracy stacjonarnej. Doskonale sprawdza się w usługach oraz małych placówkach handlowych. Uwagę przykuwa kompaktowa bryła urządzenia i solidna, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne obudowa. Dotykowa klawiatura i intuicyjna obsługa przywodzi na myśl proste rozwiązania znane z telefonów komórkowych.

Jednostka odzysku ciepła „OXeN”

To kompaktowy energooszczędny system wentylacji nawiewno – wywiewnej stworzone przez firmę Flowair. Nie wymaga montażu instalacji kanałowej, co pozwala na prosty montaż i natychmiastowe użycie urządzenia, także w budynkach kubaturowych. Dzięki zastosowaniu dwóch krzyżowych wymienników ciepła, wykonanym z aluminium, uzyskano wysoką sprawność odzysku ciepła, co wpływa na ograniczenie zużycia energii i redukcję kosztów. Urządzenie zostało także wyróżnione przez międzynarodowe jury nagrodą if Product Design Award, która obok Red Dot Award ma opinię jednych z najbardziej prestiżowych odznaczeń w dziedzinie wzornictwa użytkowego na świecie.

Data dodania: 28.03.2014