Ósma edycja konkursu International Design Award odbyła się pod hasłem „Zaprojektuj Twoją przestrzeń życiową”. Katarzynie Karbińskiej oraz Jowicie Ciszewskiej, studentkom ASP w Gdańsku, udało się zdobyć tegoroczną International Design Award.

Międzynarodowe jury w składzie:

 

  • Mal Corboy z Nowej Zelandii
  • Bankim Tarun Dave z Indii
  • Paul Epp z Kanady
  • Karl Malmvall ze Szwecji
  • Andreas Struppler z Niemiec

 

spośród zgłoszeń z 50 krajów wyłoniło pięcioro laureatów konkursu. Wszyscy uczestnicy zmagań mogli śledzić obrady jury i ogłoszenie wyników na żywo na stronie internetowej wydarzenia.

Polskę reprezentowały Katarzyna Karbińska oraz Jowita Ciszewska, studentki ASP w Gdańsku. W swojej pracy pod tytułem „DisKee” zaprojektowały system mebli kuchennych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Projekt pozwala na poruszanie się po kuchni na wózku inwalidzkim bez najmniejszych przeszkód. W miejsce tradycyjnych szafek zamontowano system wiszących półek, które zapewniają łatwy dostęp do kuchennych akcesoriów, a pod blatem lady kuchennej zamontowano szereg funkcjonalnych szuflad.

Sukces studentek można uznać za ogromny, ponieważ w tym roku, po raz pierwszy, do konkursu zgłosiło się aż pięćdziesięciu studentów z całego świata. Reprezentantki Polski znalazły się w gronie zwycięzców ze studentami architektury z:

 

  • Ontario College Arts & Design z Kanady, którzy zaprojektowali „Wave”, czyli interaktywną jednostką do przechowywania, schładzania oraz zamrażania produktów żywnościowych
  • Sangmyung University w Korei, którzy zaprojektowali „Shelf Luggage” – bagaż zamieniający się w regał
  • Chulalongkorn University z Tajlandii, którzy zaprojektowali “Fish”, czyli zmywarkę imitującą cykl hydrologiczny w przyrodzie
  • University of Toronto z Kanady, którzy zaprojektowali “Algeoli”, czyli projekt poddawania recyclingowi zużytego i zanieczyszczonego powietrza oraz zanieczyszczonej wody w małych membranach w najbliższym otoczeniu użytkownika

Zwycięskie projekty zostały nagrodzone statuetką International Design Award oraz nagrodą pieniężną w wysokości 2000 euro. W tym roku po raz pierwszy nagrody zostały wręczone na terenie uczelni laureatów. 22 lipca w gmachu Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych odbyło się uroczyste wręczenie nagród ósmej edycji International Design Award 2011. Wszystkie uroczystości zostaną zorganizowane przez firmy Hettich i Rehau przy współudziale placówki edukacyjnej.

Data dodania: 26.07.2011