W dniach 8-9 marca odbył się VI Ogólnopolski Konkurs dla szkół zawodowych i techników technologii drewna „Sprawny w Zawodzie”, organizowany przez Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu we współpracy z ZSZ w Kalwarii Zebrzydowskiej. W konkursie wzięło udział blisko siedemdziesięciu uczniów z 23 szkół zawodowych i szkół technicznych o profilu budowlano-drzewnym.

Konkurs miał na celu popularyzację parkieciarstwa wśród szkół zawodowych. Po raz pierwszy w historii w ramach dyscyplin stolarskich pojawiła się dyscyplina „Sprawny w Zawodzie – Parkieciarz”. Specjalne zadanie parkieciarskie przygotowało Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, które objęło także imprezę patronatem. Wzór parkietu, który należało jak najlepiej odwzorować, stworzył Łukasz Kenio – Wiceprezes Zarządu SPP.

Jak twierdzą organizatorzy – to były pierwsze zawody parkieciarskie zorganizowane na tak dużą skalę adresowane bezpośrednio dla uczniów, którzy reprezentowali szkoły zawodowe z całej Polski.

Laureatami Konkursu „Sprawny w zawodzie – Parkieciarz” dla szkół zawodowych zostali:

I miejsce Marcin Potoczny z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach

II miejsce – Marcin Pękala z Zespołu Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Grybowie

III miejsce – Rafał Masłowski z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

Laureatami Konkursu „Sprawny w Zawodzie – Parkieciarz” dla technikum zostali:

I miejsce – Adam Oliwa z Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej

II miejsce – Wojciech Jałowiczor z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

III miejsce – Mateusz Puzik z Publicznego Technikum nr 6 w Zespole Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu.

Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy przekazało, obok innych upominków, laureatom i przedstawicielom szkół 60 egzemplarzy książki „Parkieciarz. Podstawy wiedzy i praktyki zawodowej”.

Dyrekcja ZSZ Towarzystwa Salezjańskiego poinformowała, że przygotowywane jest uruchomienie w tej szkole kształcenia w zawodzie parkieciarz. Uruchomiono już program inwestycyjny, mający na celu m.in. wyodrębnienie sali na potrzeby klasy parkieciarskiej.

[NS]

Data dodania: 21.03.2018