Chciałbym położyć deskę trójwarstwową (barlinecka) na podłogę w salonie, czy mogę zrobić to sam czy raczej powinienem szukać fachowców?

Jeżeli będzie to montaż pływający, może Pan zrobić to samodzielnie. Po aklimatyzacji desek (minimum 48h – czas ten określony jest przez producenta na opakowaniu), należy dokładnie przeczytać instrukcję montażu dołączoną do każdego opakowania desek. Montaż deski barlineckiej na pływająco wygląda podobnie do montażu paneli laminowanych.

Po sprawdzeniu równości podłoża należy rozłożyć podkład (najlepiej wybierać ten zalecany przez producenta), a następnie pierwszą deskę ułożyć piórem do ściany (pióro jest krótsze, natomiast wpust dłuższy i lekko wygięty – łatwo je odróżnić) i kolejne deski łączyć na krótkich krawędziach, tzw. czołach.

Ważne jest, by łączenia na krótszych bokach były oddalone od siebie o co najmniej 50 cm w sąsiadujących pasach podłogi. Przed ułożeniem ostatniego pasa należy zmierzyć przestrzeń między ścianą a podłogą – z każdej strony musi być około 1-1,5 cm szczeliny dylatacyjnej, by podłoga mogła swobodnie „pracować”.

W przypadku montażu na klej lub na ogrzewaniu podłogowym sprawa jest bardziej skomplikowana, dlatego lepiej pozostawić instalację profesjonalistom.

Data dodania: 24.10.2011

Info o ekspercie

Ekspert myfloor.pl

Ekspert myfloor.pl

Doświadczenie naszej redakcji przekute w odpowiedzi na pytania czytelników.

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.