Dzień dobry, planujemy z mężem położenie paneli laminowanych w kuchni. Nigdzie nie mogę znaleźć jednak informacji czy w takim wypadku pod zabudową kuchenną należy położyć płytki? Czy podłoga nieprzytwierdzona do podłoża wytrzyma nacisk zabudowy wraz ze sprzętem AGD (zmywarka, lodówka, piekarnik)? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Panele powinno układać się na całej powierzchni i taka podłoga ułożona na “pływająco” wytrzymuje nacisk całej zabudowy wraz ze sprzętem AGD. Jeżeli jednak ktoś z jakiś względów chce położyć płytki pod taką zabudową, może to zrobić. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim połączeniu z panelami i zastosowaniu dylatacji.

Przy wyborze paneli do kuchni warto zwrócić uwagę na oznaczenia, które stosują producenci na panelach – często bowiem informują do jakich pomieszczeń panele będą się nadawały.

To czy panele będą się dobrze sprawdzały w różnych warunkach zależy od jakości paneli, a tym samym od chłonności płyty głównej na której są zbudowane, a powierzchniowo od odporności na zarysowania. Zasada jest taka, że im wyższa gęstość płyty HDF, która jest rdzeniem każdego panela podłogowego, tym mniej chłonie wodę i wilgoć. Takie panele są również bardziej odporne na różnego typu obciążenie oraz mają zamki (łączenia paneli), które są bardziej wytrzymałe.

Do kuchni – pomieszczenia gdzie jest większe ryzyko zalania, wymagającego częstszego mycia podłogi – można by się pokusić o panele, które są bardziej odporne na działanie wody. Przykładem może być kolekcja Laguna firmy Quick-Step, w której łączenie paneli jest dodatkowo zabezpieczone gumową uszczelką.

Data dodania: 26.10.2012

Info o ekspercie

Tomasz Mielcarek - direct floor

Tomasz Mielcarek - direct floor

Dyrektor handlowy direct floor

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.