Podobają mi się podłogi z korka i chciałabym zamontować taką w salonie. Teraz są tą płytki, bo mamy ogrzewanie podłogowe. Czy można podłogę korkową stosować na tego typu ogrzewanie? Jeśli tak, to jak się ją montuje, w jakich warunkach i jak wygląda przewodzenie ciepła – czy są duże straty?

Tak, pod warunkiem, że jest to ogrzewanie wodne, a temperatura na powierzchni podkładu nie przekracza 26°C. Opór cieplny paneli i płytek korkowych wynosi ≤ 0,15 m2K/W. Wytyczne dotyczące oporu cieplnego warstwy wykończeniowej na ogrzewaniu podłogowym mówią, że wartość oporu nie powinna przekraczać 0,15 m2K/W, czyli korek mieści się w normie.

Wysoka wartość oporu cieplnego podłóg korkowych wynika z jego budowy oraz składu chemicznego korka. Korek jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym, gdyż po pierwsze ma bardzo mały ciężar właściwy (gęstość objętościową), a po drugie ma strukturę porowatą (komórki korka wypełnione są mieszaniną gazową o składzie identycznym jak powietrze). Im mniejszy ciężar właściwy, tym słabsza przewodność cieplna, czyli lepsza izolacja termiczna.
Ogrzewanie można włączyć po trzech dniach od zakończenia instalacji podłogi. Należy stopniowo podnosić temperaturę aż do osiągnięcia jej normalnego poziomu. Należy pamiętać, że maksymalna temperatura na powierzchni podłoża nie może być wyższa niż 26 stopni C. Trzeba też oczywiście ściśle przestrzegać zalecanych czasów schnięcia podkładu i masy samopoziomującej – w przeciwnym wypadku można doprowadzić do zawilgocenia masy samopoziomującej i nagromadzenia się wilgoci pod płytkami lub przesuszenia kleju.

Materiał powinien też być zaaklimatyzowany w danym pomieszczeniu przez okres co najmniej siedmiu dni – w przeciwnym wypadku może dojść do kurczenia się materiału.
Zimą należy też unikać gwałtownych zmian temperatury ogrzewania podłogi, ponieważ powoduje to bardzo silną „pracę” podłogi.

Data dodania: 08.09.2011

Info o ekspercie

Jacek Puła - Wicanders

Jacek Puła - Wicanders

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.