Witam, interesuje się ostatnio posadzkami żywicznymi, próbowałem się zorientować, czy można je wylewać na ogrzewanie podłogowe i spotkałem się ze sprzecznymi opiniami. Proszę o pomoc.

Na każdy system ogrzewania podłogowego (wodny lub elektryczny) można stosować posadzkę żywiczną. Opór cieplny posadzki żywicznej zależy od ilości i typu użytych warstw w systemie.

Oczywiście żywicy nie aplikuje się bezpośrednio na instalację ogrzewania podłogowego. Żywicę można zastosować dopiero na cementowe lub anhydrytowe (na bazie gipsu) podłoże, w którym zatopione będą przewody grzewcze.

Podłoże powinno spełniać następujące kryteria:

  • Wytrzymałość na ściskanie 25MPa
  • Wilgotność poniżej 3,5% (dla podłoża cementowego)
  • Temperatura otoczenia minimum 15 a max. 35 st. C
  • Temperatura podłoża minimum 10 st. C

Proszę pamiętać, że wysokie temperatury przyspieszają reakcję chemiczną, więc skracają czas obróbki. Reakcja chemiczna jaka zachodzi pomiędzy żywicą a utwardzaczem, to reakcja izotermiczna (wydzielanie ciepła dodatkowo przyspiesza ten proces).

W zależności od żywotności i jakości systemu na podłogę ogrzewaną można zastosować następujące systemy: malowany (ma grubość do 0,5 mm), wylewany (grubość do 3 mm) oraz zacierany (do 12 mm).

Zalecałbym kontakt z wykonawcą specjalizującym się w posadzkach żywicznych w celu określenia typu i jakości podłoża.

Data dodania: 28.10.2013

Info o ekspercie

Bartosz Grygorowicz - UZIN UTZ Polska

Bartosz Grygorowicz - UZIN UTZ Polska

Dyrektor handlowy UZIN UTZ Polska

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.