– Zmieniamy podłogę w salonie i zdecydowaliśmy się na najmniej klopotliwe rozwiazanie jesli chodzi o podłogi drewniane czyli na tzw. finishparkiet. W jaki sposób czyścić i pielęgnować taką podłogę?

W przypadku podłogi lakierowanej fabrycznie każdy element podłogi (deska, klepka) jest lakierowany osobno. Po ułożeniu takiej podłogi warto ją zabezpieczyć antywilgociowo odpowiednim środkiem. Następnie przy drzwiach wejściowych na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia należy położyć wycieraczki lub chodniki zatrzymujące kurz i piasek, które mogą zniszczyć podłogę (działanie piasku na lakier daje taki sam efekt jak papier ścierny). Konieczne jest zabezpieczenie wszystkich mebli stojących podkładkami ochronnymi, aby uniknąć zadrapań i rys na podłodze. W przypadku foteli obrotowych należy zastosować specjalne kółka do drewnianych powierzchni lub położyć specjalną matę ochronną.

Czyszczenie podłogi lakierowanej fabrycznie

Czyszczenie podłóg lakierowanych składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy to usuwanie z podłogi wszelkich zanieczyszczeń stałych. Odbywać się to powinno przy użyciu odkurzacza, miękkiej szczotki lub mopa z założonym pod niego specjalnym padem odkurzającym. Pad taki elektrostatycznie przyciąga kurz, pył i inne drobne zanieczyszczenia podłogi. W ten sposób podłogę należy sprzątać tak często jak to jest możliwe. Twarde zanieczyszczenia znajdujące się na lakierowanej podłodze są najczęstszą przyczyną degradacji lakieru. Podłoga brudzi się również od mokrego obuwia, śladów po obcasach, pochlapania czy z innych podobnych przyczyn. Tak zabrudzoną podłogę należy umyć wilgotnym mopem lub szmatką. Do zmoczenia mopa lub szmatki powinno się używać specjalnych Cleanerów do mycia podłóg lakierowanych. Cleanery te są dostępne w dwóch postaciach: gotowych do użycia lub skondensowanych – do zmieszania z wodą.

Mop ma znaczenie

W ofercie firmy Bona znajduje się Bona Spray Mop i Bona Wood Floor Cleaner. Środek czyszczący jest nieszkodliwy nawet dla osób cierpiących na astmę czy alergię. Osoba używająca Spray Mop naciska spust i przed mopem zostaje rozpylona na podłogę mgiełka środka czyszczącego. Dlatego, że jest to tylko mgiełka, na podłodze znajduje się minimalna ilość wody. Wilgoć jest najgorszą rzeczą, jaka może znajdować się na podłodze zaraz po piasku… Woda z detergentem lub bez niego, może doprowadzić do uszkodzenia powłoki lakierniczej. Minimalna ilość środka czyszczącego, która jest rozpylana przed mopem natychmiast zostaje starta przez pad czyszczący przymocowany rzepem do mopa. Ponadto mop jest wyposażony w przegub pozwalający na dotarcie padu czyszczącego nawet w trudno dostępne miejsca.

Konserwacja podłóg lakierowanych fabrycznie

Podłogę lakierowaną fabrycznie należy okresowo konserwować. Okresy pomiędzy nałożeniem na podłogę środka konserwującego różnią się od tego w jaki sposób podłoga jest użytkowana. W mieszkaniach konserwacja może odbywać się 1 – 2 razy w roku, a w obiektach użyteczności publicznej co miesiąc lub nawet częściej. Nowoczesne środki do konserwacji podłóg lakierowanych są na bazie wody, czyli są nieszkodliwe dla użytkowników podłóg. Środki te można podzielić na dwa rodzaje: środki, na które można po pewnym czasie położyć dodatkową warstwę lakieru i środki, na które aplikacja lakieru jest niemożliwa. Do pierwszej grupy należą wszelkiego rodzaju „odświeżacze” (np. Bona Refresher czy Bona Freshen Up). Po umyciu podłogi nakłada się za pomocą specjalnego padu aplikującego na podłogę „odświeżacz” i po upływie około 1 – 2 godzin po odświeżeniu podłogi można ją ponownie użytkować.

Polish

Można się też zdecydować na konserwację podłóg lakierowanych fabrycznie Polishem. Polish jest to pasta na bazie wody, która zawiera woski i inne substancje wykluczające pokrycie ich lakierem. Stosowanie jednej czy drugiej metody konserwacji lakierowanych fabrycznie podłóg drewnianych ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedno jest pewne. Obie te metody przyczyniają się do zachowania podłogi w doskonałym wyglądzie przez długie lata. Należy pamiętać jedynie o tym, że jeżeli podłoga jest fabrycznie polakierowana lakierem matowym, półmatowym lub w połysku, to użyty środek konserwujący też powinien być w tym samym tonie.

Data dodania: 14.11.2015

Info o ekspercie

Robert Mądrecki - BONA Polska

Robert Mądrecki - BONA Polska

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.