– Trzy lata temu na podłodze w salonie położyliśmy deskę trójwarstwową, była klejona do podłoża. Czy wobec tego możemy przeprowadzić jej renowację? Na lakierze widać już pęknięcia i średnio to wygląda. Jak się przeprowadza taką renowację i jak często można ją robić?

Praca dla specjalisty

Renowacja deski trójwarstwowej jak najbardziej jest możliwa. Można to zrobić na co najmniej dwa sposoby. W obu przypadkach zalecam jednak powierzyć prace renowatorskie specjaliście.

Lakier na lata

Gdy powierzchnia podłogi zabezpieczona jest najlepszymi dostępnymi lakierami, jej odnowa powinna być rzadką koniecznością, pod warunkiem pielęgnowania parkietu zgodnie ze wskazówkami producenta. Gdy jednak podłoga stanie się matowa i porysowana, można ją odnowić na przykład poprzez zeszlifowanie i ponowne polakierowanie powierzchni. W przypadku drewnianych podłóg Baltic Wood o grubości 14 mm, ich powierzchnia może być szlifowana nawet kilkakrotnie (3-5 cyklinowań). Cyklinowanie należy przeprowadzić tak, aby całkowicie usunąć pierwotny lakier, aż do surowego drewna. Potem ponownie uszlachetniamy powierzchnię odpowiednim lakierem.

Konieczna wymiana

Drugi sposób opiera się na wymianie zniszczonych/porysowanych elementów. Deskę, która kwalifikuje się do wymiany, należy przeciąć w dwóch miejscach w odległości około 3 cm od brzegów. Wycięty element następnie trzeba wyjąć, a miejsce po desce oczyścić z jej pozostałości.

Na klej

W nowej desce należy obciąć krawędź dolną jej wpustu (dotyczy boku długiego) oraz całe pióro, a także dolną część wpustu (dotyczy boku krótkiego). Klej nanieść w odpowiedniej ilości do wpustu obu desek (nowej oraz graniczącej z na nowo układaną deską – dotyczy boku długiego) następnie nanieść klej do wpustu, a także na miejsce usuniętego pióra nowej deski (dotyczy krótkiego boku). Umieścić starannie nową deskę w miejscu starej. Nadmiar wydostającego się kleju bezzwłocznie usunąć. Do czasu wyschnięcia kleju nową deskę należy obciążyć czymś ciężkim (nie obciążać bezpośrednio w miejscu gdzie zostało usunięte pióro – krótki bok nowej deski).

Pamiętajmy jednak, że z uwagi na fakt, iż drewno zmienia kolor pod wpływem światła słonecznego, nowa deska może różnić się odcieniem od pozostałej części podłogi. Dlatego warto jest w miejsce uszkodzonej deski włożyć inną z bezpośredniego sąsiedztwa tej uszkodzonej, a nową deskę umieścić w miejscu mniej eksponowanym.

Data dodania: 28.10.2012

Info o ekspercie

Piotr Wójcikiewicz - Baltic Wood

Piotr Wójcikiewicz - Baltic Wood

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.