Dowiedziałem się, że przed ułożeniem podłogi podłoże musi być równe. Czym się je wyrównuje?

Po pierwsze przed wyrównywaniem trzeba ustalić, co będzie przyklejone na podłoże, bo od tego zależy jakiej masy wyrównującej użyjemy: na bazie gipsu, czy na bazie cementu.

Po drugie musimy dokładnie określić rzędne wysokościowe, czyli zmierzyć gdzie są górki i wgłębienia, ponieważ wbrew temu, co się powszechnie uważa, masa samopoziomująca wcale się sama nie poziomuje. Często zdarza się bowiem, że podczas wylewania tak gdzie jest górka zostaje więcej masy, a tam gdzie jest wgłębienie bardziej ją ściągniemy i może się okazać, że zwielokrotniliśmy te nierówności, które mieliśmy pierwotnie. Później taką masę o dużych parametrach wytrzymałościowych jest bardzo trudno zeszlifować.

Trzecią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wylewaniu mas cementowych jest to, że jeśli masa będzie miała mieć kontakt z marmurem, lub innym kamieniem naturalnym, należy pamiętać, aby odizolować od siebie dokładnie te dwa materiały gdyż mogą zacząć wychodzić wykwity.

Czwarta sprawa – dobór odpowiedniej masy i gruntu. Jeżeli będziemy kładli parkiet należy zastosować masę dedykowaną do tego typu zastosowań gdyż drewno pracuje m. in. na ścinanie, dlatego też jest jednym z bardziej wymagających materiałów

Powinno się także pamiętać, że każdy produkt cementowy gdy „wysycha” ma swój skurcz, więc może odspoić się od podłoża ścinając je, jeżeli nie posiada ono określonych parametrów. Dlatego też podłoże zawsze musi zostać sprawdzone pod kątem wilgotności (cementowe może mieć maksymalnie 2% CM, a w przypadku ogrzewania podłogowego – 1,8%, anhydrytowe odpowiednio 0,5% CM i 0,3% CM) oraz takich wartości jak wytrzymałość, jednorodność itd. przez fachowca dysponującego odpowiednim sprzętem oraz wiedzą.

Następnie należy zagruntować podłoże odpowiednim gruntem – wzmacniającym, odcinającym wilgoć lub zwykłym, który wiąże pyły powierzchniowe, chroni przed wchłanianiem wody zarobowej itd. a dopiero po tym wylewamy masę.

Bardzo ważne jest to by zwracać uwagę i stosować się do zaleceń producenta np. jeśli producent dopuszcza warstwę od 4 do 20mm to należy się w tych granicach zmieścić, w przeciwnym wypadku może nastąpić odspojenie wylanego produktu lub masa nie uzyska parametrów, które są zawarte w opisie. Należy także przestrzegać zalecanej ilości wody i pamiętać, że powinna być ona czysta i zimna. Przewodniona masa po prostu popęka lub się rozwarstwi.

Data dodania: 26.10.2015

Info o ekspercie

Bartosz Grygorowicz - UZIN UTZ Polska

Bartosz Grygorowicz - UZIN UTZ Polska

Dyrektor handlowy UZIN UTZ Polska

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.