– Dzień dobry, zdecydowałam się na deski trójwarstwowe w salonie. Nie wybrałam jeszcze wzoru, chciałabym coś jasnego, ale najważniejsze jest dla mnie to by był to dobry gatunek drewna, tzn. wytrzymały. Co możecie Państwo polecić?

Najbardziej wytrzymałe podłogi drewniane – także wśród tych trójwarstwowych – to te, których powierzchnie wykonane są z drewna egzotycznego. To właśnie coraz popularniejsze „egzotyki” słyną ze swojej długowieczności. Większość z nich twardością nawet o połowę przewyższa wytrzymałość drewna europejskiego. Stąd też podłogi z drewna: jatoby, merbau czy tali polecane są do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.

Polecam rodzime drewno

Ze względu]na preferencje związane z wyborem jasnej podłogi, proponuję coś z europejskiego podwórka, mianowicie podłogi z dębu i jesionu. Oba te gatunki charakteryzują się dużą wytrzymałością (w przedziale od 30 do 43 MPa w skali twardości Brinella). Dodatkowo są wdzięcznym materiałem do uszlachetniania. Możemy zatem wybierać do woli między powierzchniami wykończonymi barwnymi bejcami (w tym białą czy szarą), olejami (np. naturalnymi ECO, UV, bezbarwnymi lub kolorowymi – np. białymi), a lakierami (np. matowym lub półmatowym. Każdy z nich pięknie podkreśli naturalną jasną barwę surowca), czy też dodatkowo fazowanymi.

Dodatkowo warto pamiętać, że podłogi dębowe i jesionowe z jednej strony cechują się pięknym usłojeniem, z drugiej – naturalną klasyczną stylistyką i niezobowiązującą elegancją. Oba te gatunki mogą również polecam  na ogrzewanie podłogowe.

Data dodania: 28.10.2011

Info o ekspercie

Piotr Wójcikiewicz - Baltic Wood

Piotr Wójcikiewicz - Baltic Wood

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.