Dzień dobry, mam wodne ogrzewanie podłogowe w salonie i planuję położyć na nim deskę barlinecką. Jednak nie chcę jej kleić do podłoża, tylko ułożyć na podkładzie. Stąd pytanie, jaki podkład podłogowy najlepiej sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym?

Przy wyborze podkładu podłogowego pod deskę trójwarstwową układaną na pływająco, trzeba wziąć pod uwagę to, że wszystko co układamy na instalacji ogrzewania podłogowego powoduje opór cieplny. Ogólna zasada mówi, że opór cieplny o wartości 0,1 m2 K/W powoduje stratę 4 st. C. Musimy zatem zadbać, by opór cieplny był jak najniższy.

Zgodnie z europejskimi normami na wodnym ogrzewaniu podłogowym dopuszcza się zastosowanie podkładu i posadzki drewnianej o łącznej maksymalnej wartości oporności przewodzenia ciepła równej 0,15 m² K/W. Opór cieplny posadzki drewnianej zależy od sposobu jej produkcji, a także gatunku drewna z którego została wykonana. Te informacje powinniśmy uzyskać u producenta desek.

Jeśli zaś chodzi o podkłady, proszę wybierać te, które są dedykowane na ogrzewanie podłogowe. W przypadku naszej firmy będzie to podkład Warm Sand. Dobry podkład na ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się wysoką gęstością oraz specjalną techniką wykonania, która ułatwia przenikanie ciepła – w przypadku Warm Sand jest to specjalnie przygotowana sieć otworów. Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej wybierany system grzewczy. Zapewnia równomierny i pionowy rozkład temperatur w pomieszczeniu. Należy jednak skoncentrować się na odpowiednim doborze podkładu i posadzki, by wybór ten okazał się w pełni skuteczny i opłacalny.

Data dodania: 08.07.2011

Info o ekspercie

Piotr Sieczkarek - Fair Underlay

Piotr Sieczkarek - Fair Underlay

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.