– Przymierzamy się do wielkiego remontu w naszym starym mieszkaniu i chcielibyśmy wymienić podłogę (obecnie są bardzo hałaśliwe panele) na drewnianą (dąb). Niestety okazało się, że podłoże jest w bardzo kiepskim stanie, ponadto jest spora (około 3,5 cm) różnica pomiędzy podłogą w korytarzu, a tą w salonie. Doradca z marketu budowlanego zalecił mi zastosowanie płyt OSB pod tą podłogę. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie? W jaki sposób się układa taki podkład i podłogę?

Oczywiście, można zdecydować się na takie rozwiązanie. W zależności od mikroklimatu panującego w pomieszczeniu należy dobrać rodzaj płyty OSB. Polecam płytę wodoodporną OSB 3, ponieważ zminimalizuje „pracę” podkładu, co da gwarancję stabilności dla drewnianej podłogi.

Należy najpierw sprawdzić parametry wylewki (spoistość, równość, wilgotność itp.) oraz zagruntować. Jeżeli podłoże jest płaskie i stabilne płytę należy przymocować dyblami i punktowo klejem (np. poliuretanem dwuskładnikowym).

Przed klejeniem podłogi do płyty OSB należy ją przeszlifować (górna warstwa OSB 3 będzie miała wtedy większą przyczepność). Do klejenia polecam klej poliuretanowy dwuskładnikowy (ze względu na bardzo dobrą przyczepność i wiązanie).

Dobrym pomysłem będzie też użycie OSB z piórem i wpustem, dzięki czemu nie będą występowały problemy w miejscu łączenia poszczególnych arkuszy płyt. Minimalna grubość płyty powinna wynosić 18 mm, najlepsza będzie jednak nieco grubsza.

Data dodania: 25.05.2013

Info o ekspercie

Piotr Kopytko - QUERCUS

Piotr Kopytko - QUERCUS

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.