– Marzy mi się drewniana dębowa podłoga w salonie – chciałabym się dowiedzieć czym lepiej jest taką podłogę wykończyć – woskiem czy olejem? Lakieru nie chcę, bo jest zbyt “sztuczny”.

A może lakier?

Lakier faktycznie zmienia wygląd powierzchni. Wynika to z faktu, że tworzy on powłokę na drewnie. Oczywiście w obecnych czasach jakość lakierów znacznie sie zmieniła i podłoga wcale nie musi wyglądać jak błyszcząca tafla szkła. Dobrej klasy lakiery na bazie wodnej występują w wersjach matowych i półmatowych tworząc bardzo aksamitną powłokę, nie mająca wiele wspólnego z podłogami, które pamiętają jeszcze czasy świetności PRL.

Również jakość oraz parametry wytrzymałościowe tych lakierów (wbrew obiegowym opiniom) są bardzo wysokie. Myślę, że wiele złych opinii na temat tych produktów wiąże się z nieumiejętnym zastosowaniem. Bardzo często w przypadku problemów z podłogą okazuje się, że wykonawca używał np. nieodpowiedniego wałka, co w efekcie spowodowało, że rozprowadzona została zbyt cienka warstwa lakieru.

System olejowo-woskowy

Jeśli jednak taka powierzchnia nadal nie do końca odpowiada Pani oczekiwaniom to faktycznie najlepszym rozwiązaniem będzie system olejowo-woskowy.

W przypadku podłóg olejowanych mamy do czynienia z zupełnie inna formą zabezpieczenia. W tym wypadku powłoka ochronna jest jednocześnie powłoką impregnującą oraz bezpośrednio wpływającą na kolor drewna. Jeśli chodzi o sposób wykończenia to teoretycznie jest możliwe zastosowanie oddzielnie oleju i wosku, ale zdecydowanie lepiej jest kupić gotowy produkt olejowo-woskowy. W ofercie Pallmann mamy od lat taki produkt jednoskładnikowy – Soya Base Plus.

Myślę, że nie ma większego sensu wracać do tego typu rozwiązań (oddzielnie olej i wosk), gdyż będą bardziej skomplikowane i nie wpłyną na lepszy efekt końcowy.

Bardzo ważne jest, aby wykonawca podłogi miał doświadczenie w nakładaniu tego typu produktów. Niestety, dość często mam okazję widzieć płatne “eksperymenty” przeprowadzane na klientach przez przysłowiowe “złote rączki”. Bardzo ważne jest prawidłowe naniesienie oleju oraz odpowiednie wypolerowanie powierzchni.

Ważna pielęgnacja

Proszę pamiętać, że podłoga olejowana wymaga specyficznego podejścia pielęgnacyjnego. Warstwa oleju nie jest wieczna i wymaga regularnego uzupełniania. Taką usługę można zamówić w firmie parkieciarskiej, ale jeśli mamy ochotę możemy wykonać to sami. Będziemy potrzebowali polerkę niskoobrotową (ok.150 obr./min), która możemy wynająć w niektórych wypożyczalniach sprzętu budowlanego za ok. 50 zł na dobę. Tego typu praca nie jest zbyt skomplikowana czy czasochłonna. Wymaga jednak pewnej staranności oraz poznania zasad użytkowania tego typu maszyny.

Wbrew obiegowym opiniom podłogi olejowane nie są kłopotliwe w użytkowaniu oraz pielęgnacji. W obiektach o bardzo dużym natężeniu ruchu stosowane są prawie wyłącznie systemy olejowo-woskowe. Nawet najmocniejszy lakier w takim pomieszczeniu zostanie dość szybko uszkodzony wymagając ponownego szlifowania oraz pełnego lakierowania.

W przypadku podłóg olejowanych wystarczy nałożenie cienkiej warstwy oleju bez potrzeby angażowania dużych środków czy też sporej ilości czasu. Tego typu podłogi pozwalają również na punktowe renowacje, co niestety nie jest możliwe w przypadku warstwy lakieru.

Nowej generacji produkty takie jak np. Olej Magic 2 K posiadają środki pielęgnacyjne, które pozwalają na uzupełnienie warstwy pielęgnacyjnej bez potrzeby używania maszyn lub specjalistycznych narzędzi. Jak wygląda pielęgnacja podłogi przy użyciu tego środka, można zobaczyć w artykule pt. Zrób to sam: pielęgnacja podłogi olejowanej.

Jestem zdania, że podłoga olejowana jest wspaniałym wyborem dla… świadomego klienta.

Data dodania: 15.05.2010

Info o ekspercie

Grzegorz Przytuła - PALLMANN

Grzegorz Przytuła - PALLMANN

Regionalny kierownik sprzedaży PALLMANN - POLSKA POŁUDNIOWA

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.