Mam w pokoju dziennym bardzo głośną podłogę (panele). Strasznie denerwuje to sąsiadkę z dołu. Nam zresztą też nie jest przyjemnie, zwłaszcza w nocy, gdy chodzi pies. Co zrobić, żeby wyciszyć podłogę?

Mamy tutaj do czynienia z dwoma odrębnymi problemami: wyciszeniem podłogi w pomieszczeniu i dźwięków, które przechodzą w dół. Eliminację dźwięku w pomieszczeniu nazywamy poprawą akustyczną, natomiast niwelowanie dźwięku, który przechodzi do pomieszczenia poniżej – izolacją akustyczną.

Obie te sprawy zależą od typu podłogi i rodzaju zastosowanego podkładu. Generalna zasada brzmi: im grubszy panel, tym dźwięk w pomieszczeniu powinien być cichszy. Decydującą rolę odgrywa tu jednak podkład.

Nie należy stosować najtańszych podkładów z pianki polietylenowej, bo jest to materiał bardzo rzadki, po krótkim czasie ulega ściśnięciu, więc podłoga nie jest ani izolowana w dół, ani nie ma dobrej poprawy akustycznej.

Najpopularniejsze są podkłady z XPS-u (ekstrudowanej pianki polistyrenowej), które można spotkać w większości sklepów czy marketów budowlanych.

Są też podkłady z ekopłyty czy korka. Istnieją na rynku także specjalnie maty akustyczne, które charakteryzują się wysoką gęstością, dzięki czemu skutecznie eliminują uciążliwe dźwięki. Zdecydowanie najlepiej wyciszają podłogi maty akustyczne wykonane z piasku kwarcowego. W opisywanym przypadku najlepszym wyjściem będzie zatem wymiana podkładów pod panelami.

Data dodania: 24.10.2016

Info o ekspercie

Ekspert myfloor.pl

Ekspert myfloor.pl

Doświadczenie naszej redakcji przekute w odpowiedzi na pytania czytelników.

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.