Podczas tegorocznych targów BUDMA udało nam się dowiedzieć, jakie trendy podłogowe obowiązują od tego roku. Czy w kwestii paneli i parkietów coś się zmieniło?


1. Wracamy do jodełki

Francuskie, węgierskie czy nawet klasyczne – to one odzyskały utraconą sławę i będą w tym roku królować. Oryginalny wzór doda wnętrzu oryginalnego stylu, ale i elegancji wzorowanej na barokowych pałacach. Oczywiście w nowoczesnej i jak najbardziej naturalnej wersji, która przywoła na myśl leśną aurę i będzie współgrać z każdym typem wnętrza – zarówno nowoczesnym, jak i tym w stylu rustykalnym.

Bez wątpienia wciąż królują jodełki – rok 2018 obfitował w te w wersji francuskiej, węgierskiej i klasycznej w naturalnych odcieniach, które pasują do każdego typu aranżacji. Bez względu na to czy postawimy na meble ciemne, czy jasne – naturalna podłoga zawsze wygląda rewelacyjnie i ponadczasowo – mówi Urszula Michałowskaz firmy Złoty Sęk.

2. Dajemy szansę vintage

A wspomniany styl rustykalny oraz vintage to hity tego roku. Powraca się do postarzanych podłóg, stworzonych dla osób zmęczonych nowoczesnością i minimalizmem. Producenci postarali się o to, aby stylizowana na starą deska w unikalny i kreatywny sposób zadomowiła się w naszych domach i mieszkaniach. Deski w tym stylu są wyjątkowo autentyczne i bogate kolorystycznie.

Podkreśla to Katarzyna Czajkowska z Jawor ParkietW tym roku skupiliśmy się na wprowadzeniu kolekcji, która będzie inna niż wszystkie. Tak powstała kolekcja Vintage. To wąskie, ale bardzo długie deski – mają 7 cm szerokości i 110/120 cm długości. Do wyboru jest pięć dekorów o niestandardowym designie. Poszczególne elementy zdobią 3 rodzaje wykończenia – część elementów jest szczotkowana, część heblowana, a część posiada delikatne ślady po pile. To połączenie sprawia, że otrzymany efekt jest niepowtarzalny. Całość zabezpieczona jest 3 warstwami olejowosku i wykończona 4-stronna fazą.

3. Zostajemy w Skandynawii

Wydawać się mogło, że w tym roku będziemy już zmęczeni popularną dla stylu skandynawskiego bielą. Nic bardziej mylnego! Wciąż panują chłodne barwy, a podłogi z powodzeniem się do nich dostosowują. Deski w odcieniach szarości z pewnością szybko nie wyjdą z mody.

Nasza firma stawia na styl skandynawski. W obecnym, jak i poprzednim roku wśród podłóg, drzwi i paneli ściennych obowiązują zimne kolory, w tym szarości. Staramy się iść za tym, co kreuje rynek, a Skandynawia zdążyła się już u nas zadomowić i myślę, że z nami pozostanie – zapewnia Michalina Kowalska ze Schnell Polska.

4. Doceniamy surowe drewno

Cały czas w modzie obecne są surowe deski – te, które jak najlepiej oddają naturalny charakter drewna. Wciąż jednym z najczęściej wybieranych materiałów będzie dąb, który bez wątpienia sprawdzi się w każdym – nowoczesnym, jak i klasycznym czy stylizowanym na retro wnętrzu.

W 2018 roku obowiązywały podłogi wykończone olejowoskami lub lakierami. Występowały też w wersji stricte naturalnej, tj. w naturalnym odcieniu surowego dębu – przypomina Jakub Baraniak z firmy Walczak. – Trendy idą w stronę jodełek francuskich i klasycznych, również w kolorze surowego drewna.

5. Przywracamy małe deski

W tym roku zdecydowanie kierujemy się ku małym deskom, na co wskazuje przede wszystkim topowe miejsce wcześniej wspomnianej jodełki. Uwagę należy skierować też w stronę duoparkietu, czyli takiego o dwuwarstwowej konstrukcji klepki. Dostępny jest on w wielu wariantach kolorystycznych. Wśród jego zalet najlepiej wyróżnić jednak gwarancję stabilności podłogi oraz szybkiego montażu.

Jak mówi Dawid Walędziak z MAT-TARNa pewno cały czas modne są jodełki klasyczne oraz francuskie wykończone olejowoskiem. W poprzednim roku sprzedawały się one w naprawdę dużych ilościach i myślę, że ten trend się nie zmieni. Moda idzie również w kierunku małych rozmiarów desek, czyli parkietów i duoparkietów oraz podłóg ręcznie wykańczanych.

Kamila Krótka

Data dodania: 26.02.2019