Połączenie funkcjonalności i nietypowego wzornictwa nie jest zadaniem prostym. Niecodzienne meble projektu Anne Lorenz są dowodem, że funkcjonalność nie musi być nudna, a wyjątkowy design nieużyteczny.

Torebka jako szafka, zapinane łóżko, rozkładana szafka i zamykana gablotka na biurko – to tylko kilka funkcjonalnych i niecodziennych mebli, które proponuje Anne Lorenz. Co sądzicie o tych projektach?

Home Traveller

Ciągły brak miejsca – dzięki Anne Lorenz to pojęcie zniknie ze słowników niektórych osób. Damska torebka często bywa pojemną szafką – większość kobiet doskonale o tym wie. Home Traveller jest jednak jednocześnie torebką i meblem w sensie dosłownym. Dlaczego zatem „Traveller”? Ideą projektantki było stworzenie mebla funkcjonalnego i uniwersalnego, czyli takiego, który może stać w każdym miejscu w domu. Torbo-szafka przemieszcza się więc razem z domownikami. Kuchnia, salon, sypialnia – w każdym pomieszczeniu może się przydać.

Torba wykonana jest z miękkiej skóry, a jej wymiary to 70x60x40 cm. Torebka przymocowana jest do małego podestu, dzięki któremu całość pozostaje stabilna w momencie, gdy torba jest wypełniona, a kiedy jest pusta po prostu się składa.

Home Traveller jest na liście projektów, które będą promowane w trakcie „Design Deutschland 2011”. Jest to objazdowa wystawa, która prezentuje niemiecki design w całym świecie. W kwietniu wystawę można było podziwiać w Mediolanie, w maju pojawi się w Nowym Jorku, a w grudniu w Hongkongu.

Couch Sleeper

Couch Sleeper, czyli łóżko i śpiwór w jednym, to kolejna propozycja duofunkcyjnych mebli Anne Lorenz. Myślą przewodnią przy projektowaniu tego mebla było przeświadczenie, że ludzie zawsze powinni używać kołder sobie podczas snu lub nawet krótkiej drzemki.

W ciągu dnia Couch Sleeper może być używany jako kanapa lub leżanka, a w zimne wieczory lub w nocy jako łóżko. Dzięki Anne Lorenz znika problem niepościelonego łóżka. Teraz ta poranna zmora wielu ludzi zakończy się na zamknięciu zamka błyskawicznego (o podobnym pomyśle pisaliśmy też w artykule pt. ZIP BED – łóżko dla prawdziwych leniuchów). Niestety projektantka na swojej stronie internetowej nie podaje informacji na temat prania i czyszczenia Couch Sleeper.

Lingerie Locker

Ile razy zdarzyło się, że podręczna komoda, szafka lub inne miejsce gdzie trzymamy zwykle ubrania czy książki została wypełniona po brzegi, a każda próba jej otwarcia wiąże się z wysypaniem połowy zawartości? Anne Lorenz pokazała, że jest na to sposób. Lingerie Locker na co dzień wygląda jak zwykła szafka, jednak w chwilach kiedy zaczyna brakować w niej miejsca, pokazuje swoje drugie oblicze – wydłuża się. Wystarczy, że rozstawi się drewniane szafki, a wysunie się z nich worek, który pomieści jeszcze więcej przedmiotów.

Mento

Mento to miniszafka do użytku w biurze lub w domu. Dzięki niej nawet artystyczny nieład zamieni się w uporządkowaną i świetnie prezentującą się przestrzeń. Wieszaczki, półeczki, małe szufladki pozwolą na ułożenie i wyeksponowanie ważnych dla użytkownika przedmiotów. Mento może być zarówno otwarte i zamknięte, w zależności od tego, czy użytkownik chce prezentować przedmioty czy też nie. Projekt powstał we współpracy z Emilie Ernsting.

Data dodania: 22.04.2011