Panele laminowane dzięki swojej konstrukcji są jednym z bardziej uniwersalnych pokryć podłogowych pod względem kolorystyki i wzornictwa. Dowiedz się jakie dekory będą robić furorę w nadchodzącym roku!

Klienci stają się coraz bardziej wymagający. Chcą mieć piękną, oryginalną, trwałą, niekłopotliwą i przy tym niedrogą podłogę, która pokreśli ich wnętrza, które z roku na rok stają się coraz bardziej designerskie.

Coraz więcej wymagamy też od projektantów paneli – chcemy by wykończenia tych produktów charakteryzowały się optyczną głębią i wyróżniającą się fakturą. Chcemy innowacyjnych i trwałych rozwiązań.

Drewno zawsze w modzie

W przyszłym roku na popularności na pewno nie stracą eleganckie jasne drewniane wykończenia paneli laminowanych, które imitują takie drewna jak jesion, wiąz czy idealnie pasujący do rustykalnych wnętrz dąb lub orzech. Producenci będą się jednak prześcigać w tworzeniu dekorów, które jak najwierniej odwzorują naturalne drewno – zarówno pod względem faktury, jak i kolorystyki.

Obecnie najchętniej wybieranym przez klientów wzorem jest dąb, coraz modniejsze są także przeróżne ekskluzywne tekstury np. powierzchnie przypominające świeżo ścięte drzewo.

Dekor imitujący świeżo cięte drewno sosny (saw-cut pine)

Popularne są i będą także wzory przypominające stare drewno – w szarawo-białym odcieniu.

Projektanci nowych wzorów starają się przede wszystkim, by niezależnie od formy (ryte, bielone, barwione, wyługowane) wykończenia paneli tworzyły unikalną atmosferę we wnętrzu i doskonale uzupełniały się z nowoczesnymi meblami.

Wodne inspiracje i ekstremalne rozwiązania

Szaro-morski – to najlepszy termin opisujący trend kolorystyczny nadchodzącego sezonu. Coraz popularniejsze stają się wzory łączące jasne i ciemne odcienie tych kolorów, które przywodzą na myśl falującą powierzchnię wody. Ta spokojna, stonowana kolorystyka będzie najlepiej wyglądać w przestronnych wnętrzach.

Na topie będą ultramatowe lub bardzo błyszczące powierzchnie – w cenie są bowiem rozwiązania ekstremalne. Ten trend dotyczy także wymiarów desek – popularne stają się długie (np. 240 x 2200 mm) oraz długie i wąskie panele (np. 160 x 2200 mm).

Białe panele firmy Witex o wysokim połysku

Nową koncepcją są natomiast rozwiązania umożliwiające połączenie ze sobą desek o różnej długości, tworzące na podłodze swoisty panelowy patchwork.

Comeback przeżywa także modny w latach 90 wzór imitujący pokład statku. Trójlamelowe wzory, zwłaszcza takich materiałów jak olcha, jesion czy wiąz będą się świetnie prezentowały w niemal każdym wnętrzu.

Kamień, tkanina lub metal na podłodze? Czemu nie!

Projektantów dekorów paneli będą kusić także wzory, które dotychczas można było spotkać głównie w gamie wykładzin elastycznych czy płytek podłogowych. W 2011 roku królować będą wykończenia przypominające naturalny kamień, tkaniny i metale – zwłaszcza imitujące cynk, chrom i miedź. Popularne będą także dekory przypominające kamień, piaskowiec i łupek.

Panele z nadrukiem

Marzysz o niepowtarzalnym wzorze, który będzie w stanie podkreślić indywidualny charakter Twojego wnętrza? Nic trudnego – umożliwią Ci to nowoczesne technologie.

Coraz bardziej wzrasta popularność cyfrowego drukowania dekorów paneli i mebli, które pozwala na tworzenie nawet najbardziej abstrakcyjnych wzorów. W tym segmencie dominują wzory geometryczne – faliste lub przypominające sieć struktury w intensywnych lub subtelnych odcieniach, niekiedy nawet półprzeźroczyste.

Pomysły na takie wykończenia zwykle inspirowane są naturą i przekształcane we wzory za pomocą obróbki komputerowej. Nowoczesny sprzęt umożliwia drukowanie takich kreatywnych wzorów nawet w niewielkich rozmiarach. Dzięki temu producenci mogą zrealizować niemal każde życzenie klienta.

Data dodania: 29.11.2010