Niesamowity design, wyczucie smaku i styl. Fantazja, odrobina szaleństwa i szczypta humoru. To przepis na ceramiczne rzeźby, maski i stoliki autorstwa Hiszpana Jaime Hayon pod banderą firmy Bosa – włoskiego potentata ceramicznego z podweneckiego Borso del Grappa.

Bosa powstała ponad 30 lata temu z inicjatywy rodziny Italo Bosa. Wyjątkowość artystycznych wyrobów podkreśla fakt, iż wszystkie wykonywane są ręcznie, czyli zgodnie z tradycyjną technologią obróbki. Do ich produkcji wykorzystywane są takie surowce jak metale szlachetne czy skóra.

Firma czerpie inspiracje z ceramiki Bossano, kosmopolitycznego ducha Wenecji i innowacyjnego podejścia do sztuki Asolo – czyli całego regionu Wenecji Euganejskiej. Od ponad 20 lat zaprasza do współpracy cieszących się estymą projektantów. Wśród nich, po raz kolejny zagościł urodzony w Madrycie Jaime Hayon – geniusz, którego dewiza to „tworzenie szczęścia”.

Hayon znalazł się na liście tygodnik Time wśród 100 najważniejszych artystów naszych czasów. Z kolei magazyn Wallpaper wymienia go, jako jednego z najbardziej wpływowych twórców ostatniej dekady.

Hiszpański geniusz, jak określają go dziennikarze pism wnętrzarskich, współpracuje z Bosa od ponad dziesięciu lat. W tym czasie stworzył wiele kolekcji, które zyskały uznanie odbiorców w całej Europie. W efekcie ostatniej współpracy projektanta z firmą powstały niesamowite rzeźby ścienne, stoły i figury o wyrazistych kształtach, skrupulatnie udekorowane metalami szlachetnymi.

„Maskhayon”- mniejsze i blisko półmetrowe rzeźby ścienne, a wśród nich niedźwiedź, małpa i słoń, stanowią fuzję wyobrażeń i znanych z naszego bezpośredniego otoczenia symboli zwierząt.

Proste, organiczne i funkcjonalne stoły T-table pokryte metalicznym lakierem w kolorze złotym, miedzianym lub białym można bardzo łatwo przestawiać. Zostały stworzone jako dodatkowy stolik do umieszczania w pobliżu krzesła, sofy czy leżaka. Doskonale sprawdzają się również jako element wystroju wnętrza. Stół ciekawie prezentuje się sam. Więcej egzemplarzy ustawionych koło siebie przypomina leśne grzyby.

Z kolei ozdobne ptaki „hope birds” stoją wyprostowane, dumne i czujnie. Zwrócone w kierunku horyzontu. Rzeźby zapraszają nas do refleksji na temat tego, co przyniesie jutro?

Data dodania: 26.02.2014