Holandia jest znana jako kraj wiatraków i pachnących tulipanów. Holendrzy lubią bogate wnętrza, unikatowe kolekcje antyków, piękne ogrody i fontanny. Jeżeli marzycie o równie bajecznym, przestronnym i jasnym mieszkaniu – styl holenderski przypadnie Wam do gustu.

Wnętrza holenderskich mieszkań emanują ciepłem i harmonią – wyważona liczba dodatków pomaga uniknąć wrażenia przesytu. Holendrzy lubią wolny czas spędzać na majsterkowaniu w domu oraz pielęgnacji ogródka.

Główną cechą holenderskich wnętrz jest ich przestronność. Holendrzy nie gustują w niskich, małych i ciasnych mieszkaniach. Bliższe są im aranżacje, w których drzemie historia, gdzie można poczytać w samotności książkę lub spędzić wieczór z przyjaciółmi.

Kolory

W mieszkaniu urządzonym w stylu holenderskim króluje raczej stonowana kolorystyka. Barwami dominującymi są: beż, biel, delikatny pomarańcz, czerń, różne odcienie brązu oraz szarości. Żywe kolory zaobserwować można najczęściej w dodatkach: wazonach czy obrazach.

Dodatki

Charakterystycznym elementem we wnętrzach w stylu holenderskim są duże, stylowe okna, dzięki którym w mieszkaniu nie brakuje światła. Okna są sercem mieszkania, dlatego widać je niemal z każdego miejsca.

Zazwyczaj są eksponowane w całej okazałości, rzadko pojawiają się w nich firany, czy żaluzje. Jedna jeżeli już są to głównie w jasnych, wtapiających się w całość aranżacji okna barwach np. beż czy cappuccino.

Na parapetach, wśród doniczek z kwiatami nierzadko eksponuje się pamiątki rodzinne, srebra, starocie i inne symbole statusu społecznego rodziny lub zainteresowań mieszkańców domu.

W naszym holenderskim wnętrzu proponujemy postawić przede wszystkim na mocną i wyrazistą drewnianą podłogę oraz witraże. Można nimi ozdobić okna, drzwi bądź ściany. Efekt jest bez wątpienia oryginalny, choć z pewnością nie każdy przepada za taką formą sztuki.

Holendrzy lubią porcelanowe naczynia i dodatki w najczęściej biało-niebieskiej kolorystyce. W mieszkaniach często pojawiają się także naczynia z cyny i miedzi, figurki, lampy naftowe, wiatraki i charakterystyczne półki wnękowe.

Wzory

Holenderskie wzornictwo wykazuje silne przywiązanie do kubistycznych form i prostoty, a nawet niemal surowości, która jednak w żadnym wypadku nie umniejsza użyteczności i wygody ogółowi aranżacji.

Meble

Wnętrze w stylu holenderskim to połączenie nowoczesnych form z antyczną duszą.

Proste kształty, stonowana kolorystyka, antyczna stylistyka czynią z holenderskich mebli ciekawą alternatywę dla kolorowych, powszechnie dostępnych designerskich elementów wyposażenia.

Częściej znajdziemy meble proste i surowe, choć wyjątkiem mogą być wygodne fotele zwykle obijane wzorzystymi tkaninami. Meble wykonane są zazwyczaj z litego drewna sosnowego.

Znaleźć można wśród nich zarówno wzory bardziej klasyczne, jak i wybitnie nowoczesne. Wspólnym mianownikiem jest zawsze czystość formy oraz klasyczny kształt brył.

Wnętrza zaaranżowane z ich wykorzystaniem sprawiają wrażenie przytulnych i przyjaznych. W każdym holenderskim mieszkaniu bez wątpienia spotkać można duży drewniany stół, koniecznie z naturalnego drewna, masywny i stabilny.

Kuchnia pełna smaków

Uwagę przyciąga także aranżacja kuchni. Holendrzy, podobnie jak Francuzi, lubią „ubierać” kuchnię świeżymi owocami i warzywami, a także eksponować eksponują oryginalne stojaki na wino. Piją go sporo, dlatego jest to nieodzowny element holenderskiej kuchni.

Łazienka pełna światła

Pomieszczenie przeznaczone na łazienkę powinno mieć spore rozmiary, a także okno, przez które wpada duża ilość światła. Łazienki w stylu holenderskim urządzone są zwykle bardzo wytwornie. Wyeksponowane duże meble występują głównie w kolorze czystej bieli i lakierowanej czerni. Nieodłącznym elementem są także sporych rozmiarów lustra. Holendrzy sięgają po najlepsze materiały m.in.: naturalny kamień, crystal plant, corian. Równie popularne są egzotyczne gatunki drewna, stal nierdzewna, hartowane szkło i aluminium.

Jak widać w holenderskim mieszkaniu nie ma miejsca na artystyczny nieład, nic nie jest tu przypadkowe. Urządzenie domu w stylu holenderskim na pewno warto polecić bywalcom targów staroci, miłośnikom tradycji oraz wszystkim tym, którzy cenią sobie czystość i porządek.

Data dodania: 13.05.2011