Pomimo że z aktualnych badań czytelnictwa wynika, że co trzeci Polak unika zagłębiania się nawet w lekturę dłuższego artykułu, tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki z pewnością można zaliczyć do udanych. We wszystkich większych polskich miastach odbywały się ciekawe prelekcje, warsztaty i spotkania z pisarzami. My również postanowiliśmy przyłączyć się do świętowania i zbadaliśmy aktualną ofertę designerskich półek na książki.

Przepastna biblioteka to marzenie każdego mola książkowego. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na poświęcenie całego pokoju w tym celu. Dlatego przedstawiamy dzisiaj kilka propozycji znanych designerów dla osób, które preferują raczej mniejsze meble. Według światowych trendów współczesna biblioteczka powinna hipnotyzować wzrok oraz zachęcać do częstego sięgania po jej zawartość.

Książka najlepszym przyjacielem człowieka

Jeżeli jesteś fanem czytania na łonie natury, a obecna aura na to nie pozwala, zastanów się nad inwestycją w Booktree autorstwa Kostasa Syrtariotisa. Półka w kształcie drzewa z pewnością wprowadzi do mieszkania nieco humoru i przyjaznej aury. Projekt Syrtariotisa będzie także wyglądał ciekawie w pokoju dziecka.

Na równie ciekawy pomysł wpadł holenderski projektant Dripta Roy. Jego półka Dream Bokshelf posiada kształt chmurki. Designer przyznaje, że zainspirował się grafiką komiksową, a sam projekt ma symbolizować wyobraźnię, którą rozbudowuje czytanie książek. Dream Bookshelf skonstruowana jest z drewna i aluminium.

Wha Cabinet autorstwa Tembolata Gugkaeva, znanego rosyjskiego projektanta, to natomiast mebel 2 w 1. Pełni funkcję regału na książki, ale jednocześnie może służyć jako lampa. Praktyczne, prawda?

Kolejny prezentowany mebel został zaprojektowany przez Rona Arada dla firmy Kartell we Włoszech. The Bookwarm to ciekawa półka o kształcie zawijasa. Dostępna jest w kilku wariantach oraz wielu kolorach. Projekt Arada uniesie ciężar do 20 kg, skonstruowany został z tworzywa sztucznego PVC. Jego cena rozpoczyna się od kwoty 455$.

Na koniec zostawiliśmy kilka pomysłów bardzo popularnego ostatnio nurtu Do It Youself (zrób to sam). Okazuje się, że niewiele wysiłku, a szczególnie pieniędzy, potrzeba, aby stworzyć ciekawą półkę. Jeżeli na przykład zalega nam w piwnicy lub garażu stara drabina, przymocujmy ją poziomo do ściany – efekt porażający!

Ciekawym pomysłem jest także powtórne wykorzystanie skrzynek do owoców. Wystarczy odpowiednio przymocować je do ściany, pomalować lub wyłożyć ładnym materiałem w środku i gotowe!

Zalet czytania książek jest wiele. Na pierwszych miejscach najczęściej wymienia się rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie języka oraz poszerzanie horyzontów myślowych. Jeżleli podobnie do nas uważacie, że tak cenne przedmioty wymagają wyjatkowego traktowania, pomyślcie o wyeksponowaniu ich w swoim domu! Ciekawe, designerskie półki nie tylko zwrócą uwagę na siebie, ale także na swoją zawartość.

Data dodania: 25.04.2013