Domy Ronalda Mc Donalda można znaleźć na całym świecie. Aktualnie jest już ich ponad 350. To miejsca, w których opiekunowie hospitalizowanych dzieci, mogą bezpłatnie zamieszkać, by być jak najbliższej swoich pociech. W Polsce pierwsza taka placówka zostanie otwarta 14 października. Znajduje się ona w pobliżu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Zadbać o komfort

Dom poza domem to jeden z głównych programów fundacji Ronalda McDonalda. Choroba dziecka to trudny czas dla każdej z rodzin. Bardzo ważny jest bliski kontakt dzieci z najbliższymi, aby mogły jeszcze skuteczniej walczyć z przeciwnościami losu. Dom Ronalda McDonalda ma zapewnić możliwie jak najlepszy komfort rodzicom podczas wspierania najmłodszych pacjentów.

W Polsce budowa placówki rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku. Została zlokalizowana w niewielkiej odległości od szpitala – zaledwie 50 metrów. Wokół domu powstał również malowniczy ogród, który ma być miejscem wytchnienia i odpoczynku od trosk.

Dom Ronalda McDonalda

Źródło: frm.org.pl

Budynek ma 1253 m kw. powierzchni użytkowej i składa się z dwóch kondygnacji, na których rozmieszczonych zostało 20 pokoi. W każdym z nich będzie osobna łazienka. Oprócz tego znajdują się również części wspólne, takie jak: salon, kuchnia, jadalnia czy pralnia. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów i donatorów. Każde pomieszczenie zostało dopieszczone w najdrobniejszym szczególe, aby zapewnić rodzinom odpowiednie warunki do odpoczynku podczas wspierania chorych dzieci.

Ważny jest każdy detal

Dostarczeniem oraz montażem wykładzin w domu Ronalda McDonalda zajmowała się firma Wapol Wykładziny Obiektowe, której prezesem jest Henryk Wagner.

Koncern UZIN od wielu lat wspiera działania, które mają na celu ochronę naturalnego środowiska. Dlatego też firma dokłada wszelkich starań, aby dostarczane przez nią produkty spełniały najbardziej wyśrubowane standardy.

Perfekcja wymaga czasu

Wszystkie prace związane z przygotowaniem podłoża oraz montażem wykładzin trwały prawie dwa miesiące. Przez ten czas położono ponad 1000 m kw. podłóg. Oprócz tego zamontowano listwy oraz profile schodowe.

Do miejscowego szpachlowania i wyrównania powierzchni wykorzystano masę naprawczą UZIN NC 182 New. Jest stabilna i bardzo szybko wiążąca. Jej drobne ziarno sprawia, że nie odbija się na cienkich wykładzinach. Dodatkowo krótki czas schnięcia znacznie ułatwia prace.

Gwarancja trwałości

Ciepło i komfort pomieszczeń mają zapewnić wykładziny firmy DICKSON, które łączą w sobie wytrzymałość winylu z niezwykle estetycznym wyglądem i teksturą tradycyjnego dywanu. Zostały one położone w korytarzach oraz częściach wspólnych budynku. Wykładzina jest bardzo mocna, jej zniszczenie jest bardzo trudne, a do tego łatwo się ją myje.

W każdym pokoju położno miękkie i miłe w dotyku płytki dywanowe SHAW. Podczas ich montażu wykorzystano antypoślizgową dyspersję UZIN U 1000. Płyn ten zapobiega przesuwaniu się płytek i pozwala na ewentualną wymianę jednego elementu.

Ogromne zaangażowanie oraz ofiarna praca całego zespołu firmy wykończeniowej sprawiły, że prace podłogowe przebiegły bardzo sprawnie. Obecnie pozostały już tylko ostatnie prace wykończeniowe przed wielkim otwarciem. Profesjonalna i wykwalifikowane kadra wraz z wolontariuszami czeka już na przyjęcie pierwszych rodzin. Dom Ronalda McDonalda to przede wszystkim miejsce, które ma zapewnić wsparcie i ciepło Domu poza domem. Najważniejsze jest to, aby w trakcie choroby dziecka najbliższa rodzina mogła być razem i przetrwać wspólnie ten ciężki okres.

Data dodania: 01.10.2015