Współczesna sztuka użytkowa może pochwalić się dużym wkładem w promocję ochrony środowiska. Eco design, recycling, upcycling design to hasła, które swoją popularnością przewyższają wszystkie wcześniejsze trendy w aranżacji i projektowaniu wnętrz. Szczególnie modne stało się ostatnio wykorzystywanie elementów wystroju fabryk przemysłowych w pomieszczeniach mieszkalnych. Tym sposobem nadano nowe życie m.in. drewnianym paletom przemysłowym.

Moda na bycie Eco nie przemija od wielu sezonów. Mieliśmy już ekologiczne jedzenie, ciuchy wytwarzane z materiałów powtórnie przetworzonych oraz przyjazne środowisku elektryczne samochody, przyszedł więc najwyższy czas na dbałość o przyrodę podczas projektowania wnętrz i mebli. Szczególnie modne w ostatnim czasie stało się wykorzystywanie starych, pofabrycznych przedmiotów w pomieszczeniach mieszkalnych. Tym sposobem furorę robią m.in. metalowe przemysłowe klosze, które po odnowieniu montowane są zarówno w kuchniach, jak i salonach. Podobnie rzecz ma się z drewnianymi paletami, które oryginalnie ułatwiają przechowywanie i rozładunek ciężkich towarów za pomocą wózka widłowego.

Meble z palet przemysłowych: zrób to sam!

Palety przemysłowe przyciągnęły uwagę designerów między innymi względu na łatwą dostępność. Spotkać je bowiem można w każdej firmie transportowej, hurtowni czy fabryce. Zużyte palety można odkupić za niewielkie pieniądze, równie niedużo wyniosą nas koszty renowacji.

Eco design to jednak nie tylko ukłon w stronę natury i ochrony środowiska, ale także ogólna, niewymuszona prostota wykonania. Pamiętając o tej maksymie, łatwo stworzymy z palety przemysłowej ciekawy stolik. Pomysł ten nie wymaga od nas skomplikowanych umiejętności stolarskich. W zupełności wystarczy: papier ścierny, pędzel, bejca lub farba i wedle artystycznej wizji – tafla szkła, kółka itp.

Meble z palet przemysłowych doskonale wpisują się w styl skandynawski. Dzięki nim wnętrza stają się prostsze, chłodniejsze, nieco industrialne.

Łóżko stworzone z palet przemysłowych to kolejny bardzo prosty w wykonaniu pomysł.

Oczywiście, to nie są jedyne sposoby na wykorzystanie palet przemysłowych. Przy odrobinie wyobraźni możemy stworzyć za ich pomocą bardzo oryginalny wystrój mieszkania. Pamiętajmy, że we współczesnej sztuce użytkowej nie ma rzeczy niedozwolonych. Popuścmy więc wodze fantazji i do dzieła!

Data dodania: 08.02.2013