Podczas Milan Design Week 2015 studio Nendo przedstawiło niepowtarzalną kolekcję siedmiu drzwi. Każdy projekt jest unikalny, nieszablonowy i funkcjonalny na swój sposób. Drzwi mają być przede wszystkim praktyczne i użyteczne. Jak jest w tym wypadku?

Modele drzwi wykonane są z drewna, jednak poszczególne koncepcje znacznie się różnią od siebie. Niektóre z nich mogą zaskakiwać, choć z pewnością znalazłyby zastosowanie w niejednym domu.

Oświecenie

Najprostszy sposób, aby oświetlić pomieszczenie to włączenie światła. Zazwyczaj przy wejściu do każdego pokoju znajduje się włącznik, aby nie trzeba było szukać go w ciemnościach. Można jednak rozwiązać kwestię oświetlenia w jeszcze inny sposób. Projekt drzwi Nendo wyposażony został w lampę, która działa na fotokomórkę. Dzięki temu wystarczy wejść do pomieszczenia, a światło samo się zapali.

Wielbiciele nieszablonowych rozwiązań docenią również drzwi, które w części są przesuwne. Trzy ruchome elementy pozwolą na wpuszczenie światła lub umożliwią podejrzenie co się dzieje w drugim pomieszczeniu. Takie rozsunięte drzwi mogą także znacznie ułatwić komunikację z drugą osobą, która znajduje się w  pomieszczeniu obok.

Mały i duży świat

Osobne drzwi dla dorosłych i dzieci, dostosowane do ich wzrostu? A może połączenie małych i dużych drzwi? Może to brzmieć dosyć abstrakcyjnie, jednak po przyjrzeniu się koncepcji Abe Kogyo można dojść do wniosku, że takie rozwiązanie sprawdziłoby w życiu codziennym. Małe pociechy mogłyby wtedy bez problemu dosięgnąć do klamki i nie czekać na pomoc dorosłych przy otwieraniu drzwi.

Oszczędnie i pomysłowo

W małych mieszkaniach każdy centymetr, który da się sensownie zagospodarować może być na wagę złota. Aranżacja takich pomieszczeń może stanowić nie lada wyzwanie. W takim wypadku bardzo pomocne mogłyby się okazać drzwi Nendo. Jedne z nich zostały wyposażone w magnes umiejscowiony wewnątrz drzwi, dzięki czemu można na nich zawiesić akcesoria typu doniczki, wazony, małe pojemniki czy półeczki. Podobnym rozwiązaniem są drzwi, które zostały już wyposażone w półki i ramki do zdjęć. Oprócz tego wyeliminowano drżenia podczas otwierania i zamykania drzwi. Ramki oraz półki można także bezproblemowo zdjąć.

Drzwi kątowe

Ten model może zmienić koncepcje patrzenia na układ wnętrz. Drzwi, które wkomponowane są w narożnik pokoju, nadają zupełnie inny walor estetyczny pomieszczeniu. Otwierają się one w tym wypadku bardzo szeroko i z tego względu mogą być łatwiejsze i wygodniejsze dla osób niepełnosprawnych.

Geometryczna finezja

Drzwi Kumiko zaskakują swoim wyglądem. Można odnieść wrażenie jakby ulegały one procesowi defragmentaryzacji i kawałek po kawałku się rozkładały. Wykonanie takiego wzoru było i wymagało niezwykłej precyzji. Ten przykład pokazuje, że trend związany z geometrycznymi kształtami jest coraz częściej wykorzystywany przez uznanych projektantów.

Autor: Radosław Kaczmarek

Data dodania: 19.05.2015