Przedmioty z recyclingu coraz chętniej wykorzystywane są także we wnętrzach. Takie rozwiązania są z całą pewnością ekologiczne, choć nie zawsze ekonomiczne. Dzisiaj przedstawiamy wyjątkowy dywan utkany ze… starych dżinsów.

Tworzone przez miłośników dżinsu – szwedzką firmę Nudie Jeans – dywany są produkowane ze starych spodni, które są najpierw cięte na wąskie paski, a następnie zszywane i nawijane na szpulę. Kolejnym krokiem w ich produkcji jest ręczne tkanie. Proces ich tworzenia jest zatem czasochłonny i niełatwy. Ich produkcją zajmują się doświadczeni tkacze z Turcji.

Jak przekonują twórcy, nie ma mocniejszego dywanu jak ten wykonany z materiału dżinsowego. Są one tworzone z wysokiej jakości denimu, dzięki czemu będą służyły wiele lat.

Jak każdy dywan, również ten wykonany z dżinsu, trzeba będzie – od czasu do czasu – wyczyścić. Nie powinno się ich jednak prać w pralce. Wystarczy je wytrzepać jak tradycyjny dywan, a następnie ręcznie przeprać w wannie (np. z małą domieszką mydła do prania w płynie). Przy tej okazji warto mieć na uwadze fakt, iż dywan jest wykonany z dżinsu o różnych odcieniach i niektóre jego części nadal mogą farbować. Aby zminimalizować farbowanie należy szorować dywan wzdłuż pasów przy użyciu miękkiej szczotki.

Dywany otrzymały od Szwedzkiego Towarzystwa Ochrony Przyrody odznakę „Good Environmental Re-design”.

Dostępne są w rozmiarze 2000 mm x 1500 mm i można je nabyć w siedzibie firmy w L.A. oraz w koncept storach na całym świecie.

Data dodania: 15.04.2013