Scooba pochodzi z Ameryki, waży niecałe cztery kilogramy, jest okrągły i bardzo pracowity. Przygotuje, umyje, wyszoruje i wytrze podłogę kiedy Ty będziesz ucinał sobie poobiednią drzemkę. Jego drugie imię to Inteligentny Mop.

Ten mały robot to wynalazek amerykańskiej firmy iRobot, który potrafi czyścić drewno, płytki ceramiczne i linoleum. Działa na zasadzie sztucznej inteligencji. Zmieści się pod szafę, stół, krzesło i inne trudnodostępne miejsca. Automatycznie ominie dywan i schody. Scooba 380, bo tak brzmi pełne imię robota, usuwa do 98 % bakterii przebywających w domu, a to wszystko bez niczyjej pomocy. Wystarczy nacisnąć magiczny guzik. Jedno ładowanie baterii wystarcza Scooba’ie na wyczyszczenie 3-4 pomieszczeń. Do czyszczenia używa czystej wody, wody z dodatkiem octu lub specjalnej formuły naturalnych enzymów.

4 kroki do czystej podłogi według Scooba:

1. Zebranie brudu, piasku i okruchów

2. Mycie za pomocą czystej wody

3. Szorowanie szczotką, która usuwa zaschnięty brud

4. Wycieranie czyli zebranie brudnej wody z powierzchni

Automatyczny system programowania sprawia, że Scooba sam wie jak długo ma pracować. Potrafi dobrać czas i intensywność mycia. W razie potrzeby jedną powierzchnię będzie czyścił pięć razy. Scooba wyposażony został w czujnik podczerwieni, który pozwala mu na rozpoznanie przeszkód. Dzięki temu nie wjedzie na dywan, a jeśli natrafi na schody po prostu się od nich odbije.

Małe cudo jest kolejnym z wynalazków firmy Robot, która skupia robo tyków z Laboratorium Sztucznej Inteligencji w Massachusetts. Ich założeniem było stworzenie grupy robotów, które ułatwią ludziom życie. Od 1990 roku rozwinęli się na tyle, że ich robotów zwiadowczych używa między innymi Armia Amerykańska w Iraku czy Afganistanie. Roboty iRobot potrafią także wchodzić do niedostępnych miejsc jak choćby piramidy egipskie. W 2002 roku National Geographic na swoję ekspedycję korytarzy piramid w Gizie zabrało właśnie ich robota.

Scooba to następna Roomba’y czyli robota odkurzającego podłogi, który okazał się sukcesem na całym świecie. Czy Polacy przekonają się do małych pomocników? Zobaczymy. Problemem może być jedynie cena, bo Scooba kosztuje w Polsce prawie trzy tysiące złotych. Ale czy inteligencja może kosztować mniej?

Data dodania: 28.07.2010