Niemal każdy kiedyś marzył, aby po ciężkim dniu móc wejść do sauny i wygrzać zmęczone trudami dnia ciało. Kto nie chciałby móc poddawać się przyjemnym zbiegom rodem z profesjonalnych gabinetów odnowy biologicznej codziennie?  Dziś pokażemy jak w domowym zaciszu stworzyć SPA.

Zanim zaczniemy myśleć o domowym SPA, powinniśmy poznać kilka podstawowych informacji, dotyczących korzystania z tego przybytku.

Jak odpowiada Beata Sternal, właścicielka jednego z poznańskich salonów kosmetycznych:

Należy pamiętać, że korzystanie ze SPA ma być przyjemnością, dlatego zalecamy, aby przed wybudowaniem we własnym domu takiego miejsca, skorzystać z tych dostępnych publicznie, aby przekonać się, czy po takiej wizycie nie będziemy odczuwać dyskomfortu. W takim wypadku należy udać się do lekarza – być może korzystanie z dobrodziejstw SPA nie jest dla nas wskazane.

SPA to skrót, który powstał od łacińskiej sentencji: „sanus per aquam”, co dosłownie oznacza „zdrowy przez wodę”. SPA to skrót używany na całym świecie, pod tą nazwą kryją się kompleksy relaksacyjne, w których znajdziemy baseny, sauny, kąpieliska, a także salony urody.

Właściciele SPA oferują szereg zabiegów odmładzających oraz poprawiających kondycję skóry i ciała, jednak jak sami przyznają – nie są to zabiegi tanie. Jest to z pewnością przeszkoda w tym, by korzystać ze SPA regularnie.

Łazienka – pierwsze domowe SPA

Ktoś mógłby powiedzieć, że bez profesjonalnej opieki kosmetologa, korzystanie na własną rękę z sauny czy specjalnych kąpieli, niewiele da.

Nic bardziej mylnego, ponieważ każdy ma w domu małe SPA – nie wierzycie? Zapraszam zatem na wycieczkę do łazienki – co można tam znaleźć? Wannę, prysznic, umywalkę… Połączenie funkcjonalności tych przedmiotów codziennego użytku sprawia, że nasze ciało wygląda lepiej, a my dostajemy spory zastrzyk energii.

Obecnie na rynku znaleźć można wiele baterii łazienkowych, które wyposażone są w bicze wodne o różnym ciśnieniu strumienia wody oraz wiele innych udogodnień. Odpowiednie dbanie o prysznic, wannę i umywalkę, korzystanie z olejków zapachowych, soli do kąpieli, a nawet świeczek może sprawić, że poczujemy się tak zrelaksowani jak w najlepszym centrum odnowy biologicznej, a co najważniejsze tak małym kosztem, że możemy go nawet nie zauważyć.

Jeśli to dla Ciebie za mało i nadal chcesz mieć własną saunę, łaźnię parową, jacuzzi to z dalszej części artykułu dowiesz się jakie warunki trzeba spełnić, aby cieszyć się nimi w domu.

Sauna

Zacznijmy od sauny – jest to drewniane pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność powietrza, w zależności od rodzaju sauny. Sauny są najbardziej popularne w Finlandii, Estonii, Rosji, a pierwsze sauny były budowane przez ludy fińskie. Co jest potrzebne do zbudowania sauny w domowym zaciszu?

Po pierwsze odpowiedni gatunek drewna. Drewno, które jest wykorzystywane przy budowie sauny musi spełniać kilka warunków, ponieważ przyjdzie mu pracować w środowisku, w którym najłatwiej rozwijają się bakterie, pleśnie i grzyby.  Drewno musi być także specjalnie zakonserwowane. Środki, których używają producenci saun zwykle pozostają tajemnicą firmy.

Po drugie przy wyborze sauny należy wybrać odpowiedni  piec grzewczy. Wielkość i rodzaj pieca zależy od tego na jaką saunę się zdecydujemy. Im większe pomieszczenie tym piec powinien być większy. Na rynku dostępne są piece elektryczne i opalane drewnem. Piece elektryczne są bardzo wygodne w obsłudze, ponieważ aby wytworzyć odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, wystarczy wcisnąć odpowiedni guzik. Piece opalane drewnem są łatwiejsze w montażu, ponieważ mogą stanąć w każdym miejscu, nawet tam gdzie nie ma dostępu do prądu elektrycznego. Jedyne czego wymagają to oddzielny przewód, który odprowadzi dym oraz drewno. Należy także pamiętać, że ten rodzaj pieca mocno się nagrzewa i powinno się go ustawiać w odpowiedniej odległości od materiałów łatwopalnych.

W saunie z piecem opalanym drewnem wlot powietrza musi znajdować się przy podłodze, jak najdalej od pieca. Powietrze wylatuje przewodem dymowym. Piece tego typu można ciągle jeszcze kupić w większości firm oferujących sauny. Nieczęsto jednak znajdują się na nie klienci.

Po trzecie należy pamiętać także o instalacji beczki kąpielowej lub prysznica w pobliżu sauny. Posłużą one do ochładzania ciała po seansie w saunie.

Aby sauna parowa spełniała w pełni swoją rolę należy wytworzyć w niej odpowiednią ilość pary. Można to zrobić elektrycznie lub za pomocą kamieni ceramicznych lub mineralnych. Kiedy osiągną odpowiednią temperaturę, polewa się je wodą.

Kolejnymi niezbędnymi elementem są termometry, zegary, termowilgotnościomierze oraz cebrzyki do przynoszenia czystej wody lub wody z olejkami zapachowymi.

Łaźnia parowa

Kolejnym pomieszczeniem, jakie można spotkać w centrach odnowy biologicznej jest łaźnia parowa. Jest to pomieszczenie bardzo podobne do sauny,  jednak zwykle budowane jest z aluminium lub warstwowej, lekkiej płyty budowlanej, a wykańczane akrylem sanitarnym lub mozaiką szklaną. Elementy z tworzywa sztucznego i/lub aluminium montuje się na gładkich i wypoziomowanych powierzchni, wyłożonych ceramiką lub wykładziną odporną na wysokie temperatury. Cała konstrukcja łaźni musi być odporna na działanie powietrza o 100% wilgotności.

W łaźni nie powinny być kładzione glazura i terakota, ponieważ są to materiały, które mogą absorbować wodę. Taka sama zasada dotyczy użytych klejów i fug – powinny się one charakteryzować całkowitą odpornością na działanie pary wodnej.

Każda kabina powinna mieć wysokość od 205 do 224 cm, takie wymiary zapewniają najwyższy komfort osobom, które będą korzystać z łaźni parowej.

W przypadku warunków domowych, często takie parametry nie będą możliwe do wykonania.  W takich wypadkach montuje się kabiny mniejsze, które pomieszczą od jednej do sześciu osób.

Jacuzzi lub wanna z hydromasażem

Jakuzzi, czyli tysiące bąbelków w wannie wypełnionej po brzegi ciepłą wodą. Wodny masaż zaskarbił sobie przychylność każdej grupy wiekowej.

Wanna z hydromasażem jest jednym z najbardziej popularnych produktów na rynku urządzeń sanitarnych.

Jacuzzi ustawia się na aluminiowych nóżkach lub stelażach. Przy montażu najważniejsza jest zasada, aby nie ustawiać wanny przy ścianach oraz nie montować jej na sztywno z podłogą, ze względu na to, że każde użycie generuje tysiące drgań, które mogą zniszczyć ścianę lub samą konstrukcję wanny. Należy także pamiętać o tym, aby zamontować wannę w taki sposób, by w każdej chwili mieć możliwość dostępu do elementów sterujących. Fachowcy, którzy na co dzień zajmują się montowaniem jacuzzi lub wanien z hydromasażem zalecają, aby podłączenie wanny do instalacji elektrycznej powierzyć profesjonaliście, ponieważ bardzo łatwo jest uszkodzić elementy sterujące.

Samo sterowanie jest bardzo proste. Aby włączyć pompę należy użyć przycisku pneumatycznego, droższe modele wanien wyposażone są w programatory, które w trakcie kąpieli zmieniają natężenie masażu lub w urządzenia, które pozwalają na elektryczne sterowanie wanną.

Dodatkowo wanna może posiadać podświetlenie halogenowe, urządzenie do podgrzewania wody i powietrza oraz systemy do dezynfekcji.

Dla poprawy komfortu korzystania z jacuzzi, producenci wprowadzają także szereg zabezpieczeń:

  • czujniki poziomu wody, tylko po ich przykryciu przez wodę można uruchomić masaż
  • po pewnym czasie system masujący sam się wyłącza na wypadek, gdyby osoba w wannie zasnęła
  • wszelakie izolacje od prądu elektrycznego

Jak przy każdym urządzeniu sanitarnym należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Przy projektowaniu jacuzzi, wszystkie rury powinny być tak ułożone, aby znajdująca się w nich woda mogła bez problemu spłynąć o kanalizacji. To samo dotyczy pompy. Pozostawienie wody w jakimkolwiek elemencie wanny może przyczynić się do rozwoju bakterii, pleśni, mchów, które w późniejszym czasie zanieczyszczą wodę używaną podczas kąpieli. Na rynku znaleźć można preparaty, które po dodaniu do wody oczyszczą rury z niepożądanych organizmów.

Rynek sanitarny coraz bardziej wychodzi naprzeciw zwykłemu obywatelowi i stara się o to, aby w każdym momencie dnia mógł się zrelaksować. To co do niedawna było domeną hoteli lub wielkich kompleksów odnowy biologicznej, od kilku lat skutecznie przedostaje się do codzienności.. W końcu każdy z nas zasługuje na chwilę zapomnienia.

Data dodania: 14.06.2011