Każdy z nas zna problemem aranżacji niewielkich przestrzeni. Urządzanie niewielkiego biura, kawalerki czy pierwszego własnego mieszkania może spędzić sen z powiek najwytrwalszym.

W przypadku niewielkich powierzchni ważne staje się zaoszczędzenie każdego wolnego metra. Ograniczanie się do wyboru podstawowych i najważniejszych mebli może okazać się nieprzyjemne nawet dla zwolenników ścisłego minimalizmu. Jak funkcjonalnie urządzić małe m2 i sprawić, żeby korzystanie z niego było wygodne? Przede wszystkim, należy przemyśleć każdy szczegół jego aranżacji, od użytych kolorów po wybór mebli.

Po pierwsze dobrze jest mieć możliwość wygospodarowania w układzie ścian miejsca na ukrytą szafę lub półki. Schowamy tam niepotrzebne bibeloty i rzeczy, które nie powinny być widoczne dla oczu osób postronnych. Przydatna może okazać się również wiedza na temat operowania kolorami, w tym wywoływania efektu optycznego powiększenia wnętrza. Wykorzystanie jasnych, pastelowych barw efektuje wrażeniem przestrzenności w mieszkaniu. W przypadku małych pomieszczeń, odradza się umieszczanie pionowych pasów na ścianach, które zaburzając perspektywę, zmniejszają optycznie wnętrze. Dobrym pomysłem natomiast jest powieszenie dużego lustra. Wzmaga ono wrażenie wielkości pomieszczenia.

W małych mieszkaniach sprawdzają się proste meble, raczej bez wielu ozdób. Lepiej wygląda również jedna duża szafa, niż kilka malutkich. Drobne elementy sprawiają wrażenie rozgardiaszu i ciasnoty, dlatego też powinniśmy unikać trzymania swoich rzeczy na wierzchu. Dobrze natomiast wyglądają szklane i połyskujące elementy. Odbijają one światło, które otwiera przestrzeń w pomieszczeniu.

Urządzanie małego mieszkania może okazać się dużo łatwiejsze dzięki wielofunkcyjnym meblom. Projektanci na całym świecie prześcigają się w tworzeniu elementów wyposażenia, które oszczędzają wolną przestrzeń.

Transformacja biurka w łóżko jest o tyle zaskakująca, co niesamowicie praktyczna. Funkcjonalność linii Italian-designed space-savers to nie ich jej jedyna zaleta. Projekty włoskiej firmy są również estetyczne i miłe dla oka.

Niepozorną na pierwszy rzut oka sofę marki Bonbon Trading, możemy łatwo przekształcić w piętrowe łóżko dla dwóch osób. Więcej o tym meblu w artykule pt. 2w1: sofa i piętrowe łóżko

A może często odwiedzają Cię znajomi i potrzebujesz kilka dodatkowych krzeseł? Projektant Daniel Milchtein Peltsverger prezentuje krzesło, które można w razie potrzeby rozłożyć na trzy elementy.

George Bohle natomiast znalazł rozwiązanie dla melomanów. Po koncercie, możemy zasiąść do kolacji przy tym samym meblu.

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby nabyć wielofunkcyjne meble. Działająca na polskim rynku firma Schäfer Boutique prezentuje wielofunkcyjną szafę, producent oferuje również mobilne garderoby i regały.

Data dodania: 26.09.2011