O dobrym śnie nie świadczy tylko czas jego trwania, ale też wygodne łóżko i odpowiedni wystrój wnętrza. Miejsce wypoczynku musi spełniać odpowiednie warunki, aby móc czuć się w nim naprawdę komfortowo i prawdziwie się zrelaksować.


Codziennie nasze zmysły narażone są na ogrom bodźców, a sypialnia powinna być miejscem ich ukojenia i relaksu. Decyduje o nich wiele czynników, jednak największe znaczenie mają odpowiednio dobrane meble, kolory i dodatki.

Wyśpij się

Najważniejszym meblem nie tylko w sypialni, ale i prawdopodobnie w całym domu jest łóżko. To od niego w dużej mierze zależy jakość Twojego snu, stąd warto przemyśleć decyzję o wyborze materaca. W sklepach dostępne są piankowe, kieszeniowe i lateksowe, charakteryzujące się różnym stopniem twardości – miękkim, twardym oraz półtwardym. Wybór zależy od masy ciała, wieku oraz stanu zdrowia, dlatego decyzja o zakupie tego najlepszego musi być podjęta indywidualnie. Aby w pełni zadbać o komfort snu, trzeba pamiętać też o dobrej jakościowo, najlepiej bawełnianej pościeli.

Innym ważnym meblem jest szafa i o ile pokój jest wystarczająco duży, dobrze wybrać taką, która będzie spełniać funkcję garderoby. Lustrzane drzwi sprawią, że pomimo dużego rozmiaru nie będzie się ona przesadnie rzucać w oczy.

 

źródło: Mebin

źródło: Mebin

I znów, jeśli pozwala na to rozmiar pokoju, można zdecydować się na toaletkę – to mebel, który pokocha każda kobieta. W razie potrzeby, ta z podnoszonym blatem może stać się biurkiem, co zwiększy jej funkcjonalność.

W przypadku naprawdę dużych przestrzeni modnym rozwiązaniem jest połączenie sypialni z łazienką, choć to propozycja dla tych, którym nie przeszkadza brak całkowitej intymności. To dobry pomysł, gdy przestrzeń przeznaczamy wyłącznie dla pary i odseparowujemy ją od reszty domowników. Dodatkowo, obok łazienki można umieścić garderobę. Połączenie tych trzech pomieszczeń pozwoli zaoszczędzić czas i zapewnić sobie prawdziwy komfort.

Zacznij od kawy z mlekiem

Ciepłe, łagodne barwy, takie jak brązy, beże czy piaskowe szarości zapewnią spokój i harmonię, która wpłynie na głęboki sen. Ponadto odcienie kawy z mlekiem czy kości słoniowej znów wróciły do mody, warto więc wykorzystać tę chwilę i wypełnić nimi swoją przestrzeń.

W sypialni sprawdzi się również ponadczasowa biel, która będzie dobrze prezentować się zarówno solo, jak i w duecie, na przykład z szarościami. Te jasne, stonowane kolory z pewnością przyniosą ulgę nawet po najbardziej wyczerpującym dniu.

Każda aranżacja wypada jeszcze lepiej w obecności drewnianej podłogi bądź imitujących ją paneli. Jasny kolor desek ociepli wnętrze urządzone w każdym stylu. Rodzaj ułożenia czy wyrazistość sęków zależy już od indywidualnych preferencji.

 

źródło: Interprint

Subtelnie przywitaj dzień

Kiedy we wnętrzu pojawiają się tkaniny, od razu wypełnia się ono przytulną i rodzinną atmosferą. W sypialni najlepiej, żeby było ich jak najwięcej zarówno w postaci poduszek, pledów czy narzut. Możesz niedbale rozłożyć je na łóżku, czerpiąc ze stylu skandynawskiego bądź jeśli wolisz klasykę – starannie na nim rozłożyć.

Na sypialnianej podłodze niezbędny jest również puszysty dywan, pełniący funkcję głównie dekoracyjną, ale i praktyczną – rozwiąże problem zimnej podłogi. Twoje stopy z pewnością będą wdzięczne, gdy o poranku zamiast chłodu poczują ciepło i miękkość.

 

źródło: Mebin

Dbaj o atmosferę

Aby dopełnić aranżację sypialni, nie można zapomnieć o ozdobach, które potrafią odmienić charakter każdego pomieszczenia. W przytulnym wnętrzu sprawdzi się świetlna czy materiałowa girlanda, a nawet baldachim. Jeśli chcesz zasypiać i budzić się w wyjątkowej atmosferze, postaw na któryś z tych dodatków.

Ciepłego klimatu dodadzą z pewnością lampki i świeczki. Oświetlenie umieszczone przy łóżku nie tylko umożliwi lekturę przed snem, ale i wprowadzi w pokoju miły nastrój. Więcej światła zapewnią niezbędne, stojące bądź wiszące lampy.

Przydatnym elementem przestrzeni sypialnianej jest zegar, najlepiej ścienny. W dobie smartfonów coraz rzadziej korzystamy z tradycyjnych budzików, więc ten stojący na szafce nocnej odchodzi powoli do lamusa. Mimo wszystko warto wiedzieć, która godzina, bez konieczności patrzenia na ekran.

Zapomniane bywają w sypialni rośliny, a to właśnie one wpływają na prawdziwie kojącą aurę we wnętrzach. Niektóre gatunki, takie jak fikus czy lawenda, oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, sanseweria produkuje duże ilości tlenu niezbędne do dobrego snu, a skrzydłokwiat nawilża powietrze.

 

źródło: Porta

Tych kilka rad powinno sprawić, że sypialnia zamieni się w miejsce, w którym znikają troski i jest czas tylko na relaks. Dobrze urządzone wnętrze z pewnością wzmaga dobre samopoczucie oraz spokojny sen.

Kamila Krótka

Data dodania: 25.03.2019