Salon to przestrzeń do czystego i niczym niezmąconego relaksu. Dbamy o to, żeby zawsze był nienaganny i sprzyjał błogiemu odpoczynkowi. Dlatego też w jego centrum znajduje się zazwyczaj niezmiernie wygodny zestaw miękkich mebli, uzupełniony o dodatkowe poduszki, na którym aż chce się spędzać długie i przyjemne godziny.

 

Jednak sofy i fotele to jeszcze nie wszystko. Drugim kluczowym elementem, który zapewnia wygodę i przyjemność odpoczywania w pokoju dziennym, jest bez dwóch zdań właściwie dopasowane oświetlenie. W salonie najlepiej tworzyć je z pomocą podłogowych lamp stojących.

Dziś pragniemy pokazać, jak wykorzystać te przepiękne i niezmiernie praktyczne źródła światła w niemal każdej przestrzeni. Wprowadzając lampy stojące do salonu, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Co się do nich zalicza?

Chcesz się wyróżniać, czy raczej ukryć?

Podstawowym pytaniem, które musimy sobie zadać, tworząc aranżację oświetleniową salonu, jest to, jakie tak naprawdę mamy oczekiwania wobec lampy. Czy pragniemy, żeby była widoczna i zwracała uwagę wszystkich osób wchodzących do salonu? Czy wręcz przeciwnie, chcemy, żeby dobrze spełniała swoją rolę, oświetlała przestrzeń, ale równocześnie wtapiała się w otoczenie?

W przypadku lamp stojących do salonu, możemy mówić o kilku głównych funkcjach. Zazwyczaj:

  • oświetlają strefę wypoczynkową,
  • ożywiają aranżację przestrzeni światłem i kolorem,
  • poprawiają proporcje pomieszczenia,
  • dekorują i są głównym akcentem ozdobnym.

To naprawdę całkiem sporo zalet, jak na jeden produkt oświetleniowy. Aby osiągnąć wymienione cele, z jak najlepszym rezultatem, warto wybrać rozwiązania wysokiej jakości, oferowane przez sklep z oświetleniem Lampy.it, w którym znajdziemy lampy do wszystkich wnętrz – nowoczesnych i klasycznych, minimalistycznych i glamour.

Sedno zamknięte w proporcjach

Jednym z podstawowych wyznaczników idealnej lampy jest znalezienie właściwych proporcji względem wnętrza. Ma to kluczowe znaczenie dla zbalansowania całej urządzanej przestrzeni. Zbyt duża lampa, o nadmiernej wysokości będzie wyglądała bowiem karykaturalnie. Za mała z kolei, w przestronnym pomieszczeniu, zniknie i nie będzie w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji.

Pozostaje jeszcze kilka technicznych detali, które znacząco zwiększają funkcjonalność lampy salonowej. Jeśli mamy w planach postawienie jej w pobliżu sofy, wówczas zadbajmy o to, żeby dolna krawędź klosza znajdowała się nieco powyżej lub na wysokości wzroku osoby siedzącej, nie powodując jednak nieprzyjemnego drażnienia wzroku.

Warto też zwrócić uwagę na jakość kupowanych żarówek, czy na pewno odpowiadają normie bezpieczeństwa fotobiologicznego, która daje pewność, że nasze oczy nie doznają uszczerbku w trakcie wielogodzinnego korzystania z oświetlenia.

Ponadto, jeżeli planujemy zestawić lampy podłogowe ze stołowymi, ustawmy je tak, żeby osłony znajdowały się w miarę na zbliżonej wysokości. Zharmonizuje to przestrzeń i sprawi, że będzie wyglądała na uporządkowaną.

Funkcja lampy podłogowej

Każde źródło światła w pomieszczeniu pełni konkretną rolę. W zależności od systemu oświetleniowego, może być lampą główną, zadaniową lub dekoracyjną.

Modele podłogowe najczęściej pełnią funkcje zadaniowe, umożliwiając czytanie lub wykonywanie innych czynności manualnych wszystkich osób, znajdujących się w salonowej strefie relaksu. Zdarza się także, że lampa jest wykorzystywana w charakterze oświetlenia czysto dekoracyjnego, jako element budowania gry świateł i cieni w miejscu wypoczynku.

Lampy podłogowe

Lampy podłogowe

Kreowanie z pomocą warstw – dywersyfikacja źródeł światła

W każdym pomieszczeniu, także w salonie, koniecznie należy zastosować kilka różnych źródeł światła, które nie dość, że świecą z innym natężeniem, to dają też odmienną barwę. Jest to szczególnie przydatne podczas budowania scen świetlnych, w których w zależności od nastroju i potrzeby chwili, zupełnie inna lampa wybija się na pierwszy plan, tworząc atmosferę do relaksu, pracy lub spotkania ze znajomymi.

Różnorodność pozwala także na zwiększenie funkcjonalności pomieszczenia, w którym spędzamy znaczącą część dnia i wieczoru ze wszystkimi domownikami oraz z zaproszonymi gośćmi.

Lampa podłogowa jako nieodrodny element stylu wnętrza

Gdy wybieramy idealną lampę podłogową, nie możemy zapominać, że musi się ona łączyć wizualnie z aranżacją całego salonu. W pomieszczeniach minimalistycznych najlepiej sprawdzają się zatem proste, geometryczne, materiałowe abażury oraz lampy metalowe z długim, łukowo wygiętym ramieniem. Styl art déco preferuje zaś rozwiązania z mlecznego szkła i mocno wypolerowanego metalu, też geometryczne, jednak z dużą dawką elegancji i blichtru.

Nie bójmy się eksperymentów, pamiętajmy jednak, żeby zgrać całość systemu oświetleniowego w pomieszczeniu. Niech łączy go kolorystyka lub konkretny detal ozdobny. Dzięki temu, zbudujemy spójną przestrzeń, o ciekawych walorach wizualnych.

Wszystkie funkcje lampy

Nie da się ukryć, że lampy podłogowe stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia salonu, w niemal każdym stylu.

Kochają je projektanci, architekci, a także użytkownicy. Dlatego też od lat wciąż nie tracą na popularności, przekonując do siebie kolejne pokolenia użytkowników. A Ty, czy masz już swoją wymarzoną lampę podłogową do pokoju dziennego?

Data dodania: 28.08.2019