Rok temu na targach w Mediolanie brytyjski projektant Thomas Heatherwic zaprezentował fotel SPUN. Zaprojektowany dla włoskiego studia Magis, był najbardziej rozchwytywanym meblem w trakcie targów.

Heatherwic Studio istnieje od 1994 roku i zostało założone przez Thomasa Heatherwicka. Członkowie zespołu projektowego pochodzą z różnych środowisk twórczych (architekci, projektanci, modelarze, architekci krajobrazu), co pozwala na pracę nad szeroką gamą projektów. W zespole wyodrębniono sześć grup tematycznych, które zajmują się: ludźmi, studiem, gospodarką, rzemiosłem, planowaniem i Hong Kong Studio. Heatherwick Studio działa w centrum Londynu, na King Cross.

Fotel SPUN został zaprojektowany dla włoskiej firmy Magis. Jest to wyjątkowy mebel obrotowy, który na pierwszy rzut oka przypomina bączek lub rufę statku, choć tak naprawdę każdy widzi w nim to co chce. Kiedy Thomas Heatherwick projektował SPUN, motywem przewodnim było dla niego to, aby ramiona i plecy znalazły się na tym samym poziomie w trakcie siedzenia, a zarazem starał utrzymać jak najwyższy komfort. Czy udało się uzyskać ten efekt? No cóż, większość informacji wskazuje na to, że tak, jednak każdy, kto chce się o tym przekonać, powinien usiąść w obrotowym fotelu i sprawdzić na własnej skórze czy SPUN jest faktycznie wygodny.

SPUN wykonano z polietylenu, który jest materiałem bardzo giętkim. Cały proces tworzenia mebla polega na ogrzewaniu polietylenu w specjalnej formie. Następnie forma jest obracana, a materiał znajdujący się wewnątrz przylega do ścianek tworząc pierwszy, wstępny kształt SPUN. Następnie odlew jest rzeźbiony do ostatecznej formy. Charakterystyczna, pomarszczona tekstura jest właśnie efektem rzeźbienia.

Studio wydało także limitowaną serię fotela SPUN, który jest pokryty matowym stopem miedzi. Wszystkie krzesła wykonane są ręcznie i użytkować je można zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.

Data dodania: 14.04.2011