Cudowny świat dziecięcych lat to przede wszystkim miłe chwile spędzane na zabawie we własnym pokoju. Ważne jest, by dziecko czuło się w swoim małym świecie jak najlepiej. W dużej mierze decyduje o tym aranżacja pomieszczenia. Przekonajcie się sami.

Przy projektowaniu kolorów ścian i mebli dziecięcych należy uwzględnić wiele czynników. Świadomy wybór koloru jest szczególnie ważny.

Kolor w pokoju dziecka spełnia wiele zadań

Po pierwsze powinien odpowiadać upodobaniom dziecka: mieścić się w jego ulubionej palecie barw i odzwierciedlać temperament malucha. Kolor powinien hamować wybuchy energii lub pobudzać do działania, stymulować rozwój i sprzyjać koncentracji.

Dzieci w zależności od wieku ujawniają różne upodobania związane z upodobaniami. Ulubionym kolorem maluchów jest przeważnie czerwień. Małe dziewczynki lubią zwłaszcza kolor purpurowy lub różowy.

Między dziewiątym, a jedenastym rokiem życia pojawia się zamiłowanie do barw pomarańczowych, żółtych a następnie zieleni (czyli koloru powstałego z połączenia żółtego i niebieskiego).

Te upodobania zgodne są z rozwojem dziecka – w tym wieku uczy się ono w coraz większym stopniu korzystać ze swojego intelektu, a jego rozwojowi służy kolor niebieski. Jest on preferowany przez dzieci od dwunastego roku życia

Ważne jest również, aby pamiętać, że przy urządzaniu pokoju dziecka powinny dominować barwy zdecydowane.

Kolorystyka powinna być radosna, ale nie rozpraszająca. W pokojach dziecięcych i młodzieżowych bardziej niż w jakichkolwiek innych miejscach uzasadnione jest komponowanie wnętrza w różnych odcieniach barw, ponieważ bogata kolorystyka pobudza wyobraźnię i kreatywność dziecka.

Najpopularniejsze style dziecięcych pokojów

Romantyczny

Urocza aranżacja gwarantuje chęć spędzania czasu w swoim pokoiku. Fronty mebeli posiadają wyfrezowane serduszka co nadaje im sympatyczny wyraz. Obowiązujące kolory: róż i czerwień we wszystkich odcieniach.

Królestwo małego kierowcy

Jest to wymarzony pokoik dla małego fana motoryzacji. Jego układ nie tylko pozwala na szybkie “przejście” do własnego toru sportowego, ale rozwija także kreatywność zabaw oraz wprawia dzieci w dobry nastrój.

Mebelki ozdobione są naklejkami imitującymi prawdziwe pojazdy.

Klasyczny

Pokój o uroczym wystroju z pewnością pozwala dziewczynce miło spędzać w nim czas. Klasyczne mebele spodobają się dziewczynkom w każdym wieku.

W takiej aranżacji dominują barwy białe i kremowe, a także różowe i wrzosowe.

Pokoik księżniczki

Wnętrze dla małej księżniczki.

Łóżko na kształt karocy, wokół jest pełno królewskich dodatków – to wszystko sprawia wrażenie niczym z bajki.

Z pewnością niejedna mała dziewczynka marzy o własnym królestwie.

Jak na statku

Wymarzony pokój dla małego żeglarza! Łóżko-statek oraz szafa z latarnią morską bez wątpienia rozwijają kreatywność zabaw i są źródłem fantastycznych emocji.

Ozdoby w morskiej stylizacji (rybki-gwiazdki) to kolejny ciekawy pomysł na dopełnienie takiego wnętrza.

Zamek

Wyjątkowy zestaw zarówno dla chłopca i dziewczynki.

Zamkowe elementy stwarzają w dziecięcym pokoju niepowtarzalny klimat, dzięki któremu każde dziecko może stać się rycerzem, królem czy księżniczką. Meble charakteryzują się funkcjonalnością oraz wyróżniającym się designem. Taki zestaw to zapewne znakomite i praktyczne dla dzieci, ponieważ meble sprawiają ze pokój malucha to “twierdza” nie tylko do spania, ale przede wszystkim “królestwo”, w którym mile spędza się czas!

Podstawowe kolory dominujące w tej aranżacji to energetyzujący pomarańczowy i niebieski.

Kwiatowy

Dzięki takiej aranżacji atmosfera w pokoju staje się łagodna i zrównoważona. Ozdoby kształtem nawiązujące do natury uspakajają i rozluźniają nawet największego urwisa.

Piłkarski

Cztery kąty dla młodego piłkarza.

O takim pokoiku marzy z pewnością nie jeden miłośnik piłki nożnej. Prywatne boisko we własnym pokoju to widok, który na pewno ucieszy małego sportowca.

Standardowe kolory występujące w takiej aranżacji to oliwkowy, srebrny lub biały oraz niebieski.

Kosmiczny

Propozycja dla małego kosmonauty. Umieszczenie rakiety kosmicznej w pokoiku dziecięcym pomoże rozwinąć wyobraźnie dziecka, dzięki czemu może ono poczuć się jak niezwyciężony odkrywca, przemierzający niezbadane zakątki wszechświata.

Pokoik dla najmłodszych

Jest to pokój, który “rośnie” razem z dzieckiem.

Będzie towarzyszył pociechom w ich rozwoju i w procesie kształtowania się ich gustu. Punktem wyjścia są meble, które nadążają za wzrostem i rozwojem dziecka. Dobre do odpoczynku, świetne do zabawy, wystarczająco mocne, by służyć przez całe dzieciństwo. Można eksperymentować z różnymi zasłonkami i innymi akcesoriami.

Dębowe, wytrzymałe meble, jasne, spokojne kolory. W takim wnętrzu panuje bardzo radosna i ciepła atmosfera.

Data dodania: 14.04.2011