Nie ma chyba na świecie nikogo, kto nie znałby wyciskarki do cytrusów Juicy Saif. Dla wielu kultowy już przedmiot, zaprojektowany przez jednego z najbardziej kontrowersyjnych projektantów naszych czasów – Philippe’a Starcka.

Dla tych, którzy jednak po raz pierwszy słyszą o tym przedmiocie i o jego autorze, w telegraficznym skrócie przedstawimy sylwetkę Philippe Starck’a, artysty należącego do grona najlepszych designerów współczesnego świata, oraz jego najsłynniejsze dzieła. Dlaczego warto poznać wizjonera designu wszechczasów? Ponieważ każdy, kto odkryje jego projekty, na pewno nie pozostawi ich bez komentarza.

Początek kariery

Philippe Starck urodził się w 1949 roku w Paryżu, gdzie również ukończył renomowaną, prywatną szkołę designu i projektowania wnętrz – L’Ecole Camondo.

Swoją pierwszą firmę założył w 1968 roku i szybko rozpoczął karierę zawodową. Już jako dwudziestoletni chłopak został dyrektorem artystycznym firmy Pierre Cardin. Pełnił tę funkcję przez pięć lat. Po tym czasie zaczął pracować już na własne nazwisko – zyskując coraz większą popularność i uznanie w branży. Pierwszym poważnym krokiem w kierunku światowej sławy Starcka było zaprojektowanie w 1982 roku na zlecenie ówczesnego prezydenta Francji – Francois Mitteranda – mebli do Pałacu Elizejskiego. Wówczas zaczął tworzyć niepowtarzalne projekty dla takich marek jak: Alessi, Duravit, Kartell, Puma, Vitra, XO i Yoo. Posypały się propozycje na aranżację wnętrz hoteli, kawiarni i sklepów.

Ponadczasowe projekty

Co takiego jest w jego pomysłach, że każdy z zaprojektowanych przez niego przedmiotów zostaje zapamiętany i pożądany?

Philippe Starck jest mistrzem tworzenia przedmiotów codziennego użytku. Najsłynniejszy, który wszedł do historii współczesnego wzornictwa, to bez wątpienia, wspomniana już wcześniej Juicy Saif. Aluminiowy przedmiot o bardzo oryginalnym kształcie, przypominający futurystyczną rzeźbę, statek kosmiczny albo pająka. Mimo upływu czasu – Juicy Saif ma już 25 lat! – nadal wiedzie prym wśród najpopularniejszych gadżetów na świecie. Jako synonim designu zagościła nawet na okładce książki “Emotional Design” Donalda Normana, który określił ją mianem “elementu uwodzenia”.

Francuski artysta w swojej karierze zaprojektował wiele mebli. Na liście jego najlepszych projektów są między innymi: krzesło Louis Ghost, krzesło Ero|S|, sofa Bubble Club, stołek La Bohème, butelka wody mineralnej Vitte, sofa Prive (Cassina) czy motocykl Aprilia 6.5.

Za swoje designerskie przedsięwzięcia otrzymał ponad sześćdziesiąt nagród – w tym aż trzykrotnie Red Dot Award, najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa.

Sztuka dla każdego

Zaprojektowane przez Philippe’a Starck’a przedmioty bez wątpienia mają w sobie to „coś”, stając się marzeniem zarówno światowego znawcy sztuki, milionera czy po prostu miłośnika designu. Mimo renomy, jaką zdobyły już projekty francuskiego wizjonera, nadal są one dostępne dla każdego. Jak mówi Starck – „Dobrze zaprojektowane przedmioty należą się każdemu. Gospodyni domowej i milionerowi”. Dlatego też wśród przedmiotów są zarówno rzeczy tanie, jak i bardzo drogie.

Oryginalną wyciskarkę „Juicy Salif” można kupić za około 260 zł, a krzesło „Louis Ghost” kosztuje w granicach 850 zł.

Autor: Patrycja Klepczarek

Data dodania: 30.03.2016