Każdy z nas posiada wyobrażenie o idealnym domu lub mieszkaniu. Ci, którzy mogą bez ograniczeń je realizować, należą do prawdziwych szczęściarzy. Przyznajmy jednak szczerze, że większość z nas powstrzymują zbyt małe fundusze lub metraż mieszkania. Rozwiązaniem tych dwóch podstawowych problemów mogą być meble kompaktowe.

“Proste, ale genialne” – to słowa, które mogłyby stać się hasłem przewodnim wszystkich fanów minimalistycznych rozwiązań oraz projektantów mebli kompaktowych. Opisują one sedno użytecznego desginu, który ma nie tylko tworzyć rzeczy ładne i oryginalne, ale także funkcjonalne. Użyteczność bowiem to najbardziej pożądana cecha w dzisiejszych czasach. Wiedzą o tym zarówno projektanci, jak i producenci mebli. Prawda jest taka, że coraz rzadziej spotykamy meble, które posiadają tylko jedną funkcję. Czy to znak nowych czasów, czy raczej kolejny trend? – pewnie jedno i drugie.

Meble kompaktowe bardzo dobrze wpisują się w obecną modę, a co więcej – są nie tylko rozwiązaniem dla małych mieszkań, ale także spodobają się osobom, które nie lubią monotonii.

Nudzie mówimy: NIE!

Poniższy projekt nazywa się TOFU Sideboard, jego autorem jest szwajcarski designer Andreas Saxer. Artysta w opisie meble tłumaczy, że zainspirował go stos pudełek azjatyckiego tofu. Regał składa się z ośmiu elementów, w kilka minut może być rozmontowany i posłużyć jako dodatkowe siedzenie lub stolik. Co więcej, szwajcarski regał można złożyć z powrotem w dowolnej kolejności. Jeżeli więc znudzi się nam aktualna konfiguracja, wystarczy ją po prostu zmodyfikować wedle gustu.

Podobna idea przyświecała studentom University of Valparaiso z Chile, którzy zaprojektowali “Bi chair”. Jest to stół w komplecie z krzesłami. Rozkładamy go od góry, zdejmując dokładnie tyle elementów, ile w tej chwili potrzebujemy.

Nowoczesne meble kompaktowe rzadko posiadają tylko jedną funkcję. Stół zaprojektowany przez studentów z Chile może służyć także jako szafka.

Kiedy w mieszkaniu głównym problem jest brak miejsca, warto pomyśleć o meblach wysokich i wąskich. Tree Stacking Cabinet  to zaprojektowany przez japońskie biuro projektowe Chigo komoda. Zbudowana jest z białego jesionu oraz trzech kolorowych szafek z dwiema szufladami każda. Jak widać na zdjęciu poniżej, ułożone są pionowo jedna na drugiej. Komodę można oczywiście łatwo rozmontować i użyć np. jako stołków do siedzenia.

Ostatnim przykładem na użyteczny design będą dla odmiany meble tarasowe. Przyzwyczajeni jesteśmy do balkonowo-tarasowego kiczu, gdzie królują plastikowe krzesła i chwiejące się stoliki. Przy odrobinie wysiłku znajdziemy w Internecie mnóstwo sklepów oferujących nietuzinkowe meble tarasowe, które ozdobią niejedno patio. Przykładem na to mogą być fotele ratanowe, które składają się w kształt obelisku. Dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, mogą składać się z kilku elementów, z reguły od trzech do ośmiu.

Meble kompaktowe kojarzą się nam głównie z oszczędnością cennego miejsca w małym mieszkaniu. Okazuje się jednak, że to nie jest ich jedyna zaleta. Współcześni projektanci dbają także o to, żeby były maksymalnie funkcjonalne oraz ciekawie wygladały. Warto zatem podczas urządzania mieszkania zastanowić się nad jednym, ale użytecznym meblem – czasami mniej znaczy więcej.

Data dodania: 15.02.2013