Do niedawna wydawało się, że lata świetności meblościanek czy półkotapczanów minęły wraz z zakończeniem okresu PRL-u. Nic bardziej mylnego. To, co dziś proponują projektanci i producenci często opiera się na wielofunkcyjnych modułach w nowoczesnym wydaniu, szczególnie polecanych do zagospodarowania niewielkich przestrzeni.

Kanapa w ciągu dnia, a łóżko w nocy. Kredens skrywający stół z krzesłami. Piętrowe łóżko będące jednocześnie sofą i biurkiem. A także sofa z półką na książki.

Projektanci proponują szereg rozwiązań znajdujących zastosowanie zarówno w kuchni, sypialni, salonie jak i pokoju dziecięcym. Wielofunkcyjne meble pozwalają nie tylko zoptymalizować przestrzeń, ale przede wszystkim stworzyć niewielkim kosztem nowoczesne wnętrze. Ich ceny, porównywalne są z cenami mebli standardowych, a design i wykonanie zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających klientów.

Prym w produkcji mebli wielofunkcyjnych, dostępnych również w Polsce, wiedzie włoska firma Clei, oferująca tzw. transformersy, czyli niezwykle funkcjonalne i stylowe meble modułowe, które ponad 50 lat temu zrewolucjonizowały przemysł meblarski. Dziś posiada w sprzedaży ponad 40 modeli składanych mebli dla młodzieży i dorosłych.

W ofercie Clei znaleźć można tradycyjne półkotapczany, które rozsławiły firmę na świecie, ale także kompletne rozwiązania do salonów i sypialni, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem od lat, a ich jakość potwierdzona jest dożywotnią gwarancją na mechanizmy. Jak przekonuje Ron Barth, szef firmy Resorce Funiture, dystrybuującej meble Clei w USA i Kanadzie, są one projektowane we współpracy designerów i inżynierów, dlatego też łączą doskonały wygląd z bezawaryjnym działaniem. Na uwagę zasługuje niezwykle prosta obsługa oraz fakt, że można zmienić półkę na łóżko bez konieczności zdejmowania z niej czegokolwiek!

W ofercie firmy znajdują się także systemy modułowe dla najmłodszych, takie jak łóżko z szafą oraz kanapa z biurkiem. Tego typu rozwiązania sprawdzą się szczególnie w niewielkich wnętrzach przeznaczonych dla dwójki dzieci.

Nowością Clei, zaprezentowaną w 2013 roku podczas targów mebli w Mediolanie, jest wielofunkcyjna, ekologiczna, kompaktowa kuchnia, wyposażona w system oczyszczania powietrza oraz panele słoneczne a także ogród wertykalny!

Parafrazując powiedzenie – Polacy nie gęsi – swoje meble wielofunkcyjne również mają. Ich projektowaniem i produkcją od 1999 r. zajmuje się Piotr Laszczyk, który zgodnie ze sztuką meblarską tworzy prosto i funkcjonalnie. Początkowo firma proponowała zabudowy kuchenne, szafy przesuwne, meblościanki i meble łazienkowe. Z biegiem czasu w jej ofercie znalazły się meble nietypowe, takie jak biurko z bilardem czy stolik z komodą. Dziś jeden mebel spełnia kilka dodatkowych funkcji.

 

Data dodania: 25.11.2013