Zastosowanie papieru w przemyśle meblarskim wzbudza powszechne niedowierzanie. Materiał ten wydaje się nam nietrwały i delikatny – zdecydowanie nieodpowiedni do konstrukcji sprzętów codziennego użytku. Łatwo się jednak przekonać, że dla współczesnych designerów nie ma rzeczy niemożliwych.

Pierwsze meble z papieru, a dokładnie z tektury zostały zaprojektowane już na początku XX wieku przez holenderskiego architekta Gerrita Rietvelda. W późniejszych latach powracał do tego pomysłu także Peter Raake i Frank Gehroy, jednak żaden z nich nie odniósł sukcesu. Trudno powiedzieć, co stało się powodem ich niepowodzenia. Wiemy jednak, że pomysł na designerskie meble z kartonów i tektury powraca do nas ze wzmożoną siłą i z dnia na dzień zdobywa coraz więcej fanów na całym świecie.

Meble z kartonów nie tylko dla bezdomnych

Żyjemy w czasach, w których coraz trudniej o świeże i zaskakujące pomysły. Kiedy niedawno na rynku pojawiły się projekty mebli z papieru czy też grubszej tektury wielu z nas przyjęło je jako żart, kaprys projektantów. Kartonowe meble kojarzą się przecież głównie z bezdomnymi, a sam materiał, z którego są zrobione wydaje się nietrwały i zbyt delikatny, aby mógł unieść ciężar człowieka czy też sprzętu RTV. Okazuje się jednak, że na skutek odpowiedniej obróbki papieru uzyskano wyjątkowo wytrzymałą, wielowarstwową falistą tekturę, która jest dziesięciokrotnie bardziej wytrzymała od powszechnie znanych kartonów. Nie ulega ona zagięciom, nie załamuje się również pod nawet bardzo dużym ciężarem. Udowadnia to poniższy film zrealizowany przez australijskie studio projektowe o nazwie Karton. Posiadają oni w swojej ofercie tekturowe łóżka, biurka, szafki i stoliki. Jeden ze swoich produktów, The Peperpedic Bed, reklamują jako łóżko, które jest w stanie unieść ciężar o wartości 1 tony.

Powyższy filmik rozwiewa wątpliwości związane z wytrzymałością tekturowych mebli. Z pewnością wielu z nas zastanawia także ich wodoodporność. Również o tym pomyśleli projektanci. Meble z tektury pokryte są specjalną emalią, która ma chronić je przed wilgocią. Możemy więc wylać na nie kieliszek wina, a nawet postawić doniczkę z kwiatem, którego zdarza nam się przelewać, producenci zarzekają się, że meble nie ulegną zniszczeniu.

Meble z tektury – nie znajdziesz nic lżejszego!

Wśród wielu zalet mebli z tektury ich waga wydaje się nam najbardziej funkcjonalna. Kartonowe fotele, biurka i szafki zakończą problem z wynajmowaniem ekipy przeprowadzającej czy też proszeniem znajomych o pomoc podczas zmiany aranżacji w mieszkaniu. Meble z tektury są na tyle lekkie i poręczne, że nawet filigranowa osoba powinna sobie poradzić z ich przeniesieniem. Wiele z nich posiada kółka, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej mobilne. Co więcej, projektanci proponują nam także kolekcję kartonowych mebli, które można wielokrotnie składać i rozkładać.

Chairigami to kolekcja mebli zaprojektowana specjalnie z myślą o osobach, które często się przeprowadzają, tzw. miejskich nomadów. Na pewno spodobają się studentom, parom na tzw. „dorobku” czy też fanom eco designu. Z jednej strony są niedrogie, ponieważ do ich produkcji zużywa się papier makulaturowy, z drugiej – ekologiczne i bardzo funkcjonalne.

Jak widać wielu współczesnych projektantów wykorzystuje w swoich pracach tekturę, szczególnie często sięgają po nią fani green designu. Przedmioty z kartonu są nie tylko lekkie i funkcjonalne, ale także bardzo łatwo je uformować. Papier bowiem jest bardzo plastyczny, dzięki czemu nawet najbardziej awangardowe pomysły są możliwe do zrealizowania.

Nie muszą martwić się również ci, którym nie podoba się kolor mebli z tektury. Dostępne są specjalne emalie, dzięki którym można samodzielnie pokolorować zakupione produkty.

Tekturowe meble niekoniecznie tymczasowo

Chociaż dla wielu meble z kartonu mogą wydać się idealnym rozwiązaniem tymczasowym, realia pokazują, że sprawdzają się także na dłuższą metę. Dobrze wyglądają zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i biurowych.

Meble kartonowe z pewnością będą pasować do wnętrz o surowym charakterze. Odpowiednio pomalowane nie powinny również odstawać od ciepłych aranżacji. Czy tektura zmieni nasze życie i stanie się równie popularna w przemyśle meblarskich co drewno? To pytanie, na które przyjdzie nam odpowiedzieć dopiero za kilka, a może kilkanaście lat. Tymczasem kibicujemy projektantom i producentom, aby meble tekturowe zaczęto produkować na szeroką skalę.

Data dodania: 01.04.2013