W tym roku będę bardzo promował kierunek połączenia z naturą. Nadal trzymam się materiałów naturalnych typu kamień, drewno, szkło, filc czy grubo tkane materiały – opowiada Tomek Tarasewicz, architekt i stylista współpracujący z miesięcznikami „M jak mieszkanie”, „Dobre Wnętrze” oraz Centrum „Domoteka”.

Trendy w dekorowaniu i urządzeniu wnętrz w 2011 roku to przede wszystkim wędrówka w poszukiwaniu szczęścia i własnego miejsca na ziemi. Według dekoratorów warto znaleźć swój kąt, połączyć się z naturą, zrelaksować, powrócić do beztroskich lat dzieciństwa i odpocząć od codziennej bieganiny. Nie trzeba jednak zmieniać całego mieszkania. Wystarczy poszukać dla mebli nowych funkcji, odmalować ściany. Modne mieszkanie nie musi kosztować dużo.

Rozmowa z Tomaszem Tarasewiczem

Jakie kolory będą modne w tym roku?

Kolory tego sezonu to wciąż barwy ziemi, beż, odcienie brązu. Modnym odcieniem jest szarość i wszelkie jego natężenia. Zbliżamy się kolorystycznie do natury i wyciągamy z niej jak najwięcej. Kolorami uzupełniającymi jest bakłażan, żółty, fiolet, ale też i złoto.

A materiały do dekoracji i urządzania wnętrz? Też natura?

Tak. Dużo drewna, okładzin fornirowanych naturalnych. Jeśli chodzi o rodzaj drewna to wszelkie odmiany polskiego drewna – dąb, jesion, klon. Raczej preferowane są deski długie, szerokie lub mozaiki układane z klepek i wtedy malowane farbą czy zalewane żywicą.

Jak do tego wszystkiego dobrać odpowiedni kształt mebli i dodatków?

Jeśli chodzi o kształty, to wszystko co obłe i zaokrąglone. Kształty kamieni są główną inspiracją elementów dekoracyjnych, a także mebli. Raczej radzę dobierać meble miękkie, przyjazne w dotyku i odbiorze wizualnym. Modna pozostaje wciąż jednak prostota i wciąż unikamy elementów zdobniczych.

Na co najlepiej postawić? Szczególnie, że każde pomieszczenie ma inny charakter…

W tym sezonie inspirujemy się wciąż kontrastem. Łączymy stare z nowym. Odnawiamy tapicerkę i mamy nowy mebel. Patrzymy na ekologię, na recykling i to są główne kierunki, które w tym sezonie będą promowane i rozwijane.

Urządzając sypialnię kierujmy się tym, aby stworzyła klimat, w którym potrafimy odpoczywać. W kuchni patrzmy najpierw na ergonomię i praktyczność, a później na wygląd. Musi być jednak spójna z pozostałą częścią mieszkania.

A nie ma jakiś magicznych sposobów, żeby mieszkanie urządzić zgodnie z nowymi trendami, dość małym kosztem?

Najprostszymi zabiegami jest odmalowanie ścian, zamiana poduszek oraz dodatków, wymiana zasłon czy oświetlenia. Ale czasami zwyczajne przestawienie mebli już robi duża zmianę, jeśli chodzi o samą aranżację pomieszczeń.

Jeśli nie mamy dużo pieniędzy to zmiany możemy wprowadzać poprzez zabawę przy modernizacji rzeczy, które już posiadamy nadając im inne funkcje. Przemalowanie mebla, elementu dekoracyjnego, inne podpięcie zasłony, wymiana abażuru – to wszystko nie kosztuje wiele, a daje kolosalne zmiany, które nadają nowy wizerunek. Wymiana obicia na fotelu czy sofie, szukanie nowych funkcji dla starej poduszki to dobra zabawa, a zarazem szybki lifting dla naszego mieszkania.

A nie ma jakiś metod, żeby urządzić mieszkanie na tyle uniwersalnie, żeby nie trzeba było go aranżować co roku?

Niestety to trudne. Jeśli ktoś chce mieszkać zgodnie z trendami to musi liczyć się z tym, że za dwa lata trzeba wymienić np. sofę, dywan czy stół z krzesłami. Można tak projektować mieszkanie, aby później dodając drobiazgi czy delikatnie je modyfikując, zmieniać wygląd pomieszczeń, w taki sposób, aby za rok wyglądało już inaczej.

Decyduje moda czy wygoda?

We wnętrzu decyduje przede wszystkim wygoda, praktyczność i wykorzystanie przestrzeni. Ale przy tym musimy pamiętać, aby było urządzone zgodnie z trendami kolorystycznymi czy materiałowymi. Ale nie zawsze co nowe i modne jest dobre, wiec chętnie sięgamy do sprawdzonych materiałów i firm, po to by nasze wnętrza były ponadczasowe.

Czym Pan się będzie inspirował w swojej pracy w roku 2011?

W tym roku będę bardzo promował kierunek połączenia z natura. Kolory szare ziemiste wpadające nawet w czerń, połączone ze sztuką w postaci obrazów grafik i fotografii. Wykorzystuję w tym roku magię miasta i dużej architektury. Wprowadzam nietypowo połączenia materiałowe typu złoto i srebro. Nadal trzymam się jednak materiałów naturalnym typu kamień, drewno, szkło, filc czy grubo tkane materiały, niczym robione na drutach.

Rozmawiał Grzegorz Miecznikowski

Data dodania: 27.01.2011