Wystawy końcoworoczne pozwalają nam zobaczyć, co siedzi w głowach przyszłych projektantów. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest fakt, że choć oba wydziały stanowią odrębnie funkcjonujące jednostki, ich studenci często podejmują w swoich pracach podobną tematykę.

W pracach widoczne jest zainteresowanie studentów projektowaniem w szerokim tego słowa znaczeniu. Szczególnie w przypadku Architektury Wnętrz widać, że studenci nie biorą na warsztat wyłącznie wnętrz, ale odważniej niż dotychczas zabierają się za mebel oraz projektowanie graficzne. Świetna kampania społeczna dotycząca oddawania krwi autorstwa Anny Rogalskiej pokazuje szeroki zasięg zainteresowań młodych projektantów:

Spośród eksponatów prezentowanych na Wydziale Wzornictwa warto wyróżnić świetny Obrus LED Moniki Grudkowskiej. Pomysł jest prosty, ale idealny do ożywienia zwyczajnych mebli. Komputer, który łączy się z obrusem za pomocą kabla USB pozwala nam na samodzielne wybranie wzoru świateł.

Warty wspomnienia jest również projekt kompletu mebli „Zapożyczone, zaprojektowane, zmienione” autorstwa Zuzanny Dziurawiec. Eklektyczny zestaw łączy piękno form z lat 60. i 70. ze współczesną perfekcją wykończenia.

Spore wrażenie wywierają na zwiedzających także projekty opakowań, należy wyróżnić tutaj projekty plakiet na wina, które niejednokrotnie były o wiele bardziej interesujące niż te, które widzimy na sklepowych półkach.

Na wystawie nie zabrakło również zeszłorocznych wyróżnionych dyplomów licencjackich i magisterskich jak np. „Kołyska stymulująca rozwój dziecka” Agnieszki Wiczuk czy „Lost in production” Nicka Barkera.

Na wystawie Architektury Wnętrz możemy z kolei zobaczyć świetne projekty dyplomowe. Pierwszy z nich to komplet mebli Twins autorstwa Agnieszki Zalewskiej. Sama projektantka mówi o swoim pomyśle w ten sposób:

Zmieniający się podczas sezonu obraz miasta oraz problem związany z niską jakością wyposażenia, jakie pojawia się w tym czasie na ulicach zainspirował projektantkę do stworzenia estetycznego, ergonomicznego oraz łatwego w użytkowaniu zestawu mebli.

 Większość zwiedzających wybrała zielona wersję projektu Zalewskiej.

Drugi projekt szeroko komentowany zarówno przez grono profesorów, jak i samych studentów to schronisko dla zwierząt „Podaj Łapę” autorstwa Pauliny Kochanowicz. Tym razem projektantka przełożyła bezpośrednio miłość do pupili na projekt dyplomowy i stworzyła swoisty raj na ziemi na bezdomnych czworonogów.

Warto zaznaczyć, że w tym roku wydział Architektury Wnętrz zaskoczył wyjątkowo pozytywnie.

Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Tegoroczna wystawa jest najlepsza od kilku lat prezentacją wydziału. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na wystawę Wydziału Wzornictwa oraz Architektury Wnętrz na ul. Myśliwiecką 8 w Warszawie, prace studentów można obejrzeć do 17 czerwca br.

Data dodania: 09.06.2011