Filc kojarzy się głównie z kapeluszami lub sweterkami, które skurczyły się w praniu. Okazuje się, że materiał ten może być także twórczo wykorzystany, na przykład do produkcji… mebli.

W ostatnich latach filc króluje wśród materiałów wykorzystywanych do dekorowania wnętrz. Najczęściej można go spotkać przy wykończeniach np. krzeseł. Filc to wyrób otrzymywany przez spilśnianie, czyli łączenie włókien w zwartą masę. Surowcem, który idealnie nadaje się do wytwarzania tego materiału może być wełna i sierść prawie wszystkich zwierząt hodowlanych. Od kilku lat do produkcji filcu używa się także mieszanki naturalnych i sztucznych włókien. Na co dzień z tego materiału powstają dywany, ozdobne panele ścienne, poduszki, podkładki na stół. Dziś projektanci idą o krok dalej, z filcu zaczęli produkować także meble.

Wydawać by się mogło, że meble z tego materiału są bardzo niestabilne. Nic bardziej mylnego. Przy produkcji zastosowano wytrzymałą siateczkę tekstylną, która sprawia, że meble nie zapadają się i pozwalają na bezproblemowe użytkowanie. Meble z filcu maja tak oryginalną linię, że pasują dosłownie do każdego wnętrza, od modnych futurystycznych przestrzeni do tradycyjnych.

Koreańscy projektanci studia KamKam wypuścili spod swych skrzydeł kolekcję filcowych mebli , które kolorami w szare dni przypominają o wiośnie, a kształtem idealnie nadają się do pokoju dziecka. Jako pierwsze do rąk klientów trafią ławki, szafki i stoły.

Meble ładne i na pewno nowatorskie, ale co z czyszczeniem takich przedmiotów? Przecież zbiera się na nich kurz, powstają plamy. Niestety projektanci nic na ten temat nie mówią.

Data dodania: 13.12.2010