Rok 2012 skończy się już jutro, niecierpliwie czekamy więc na to co przyniesie nam nowy 2013 rok – także w branży podłogowej. Tymczasem – ponieważ to najlepszy czas na podsumowania – zobaczmy jakie nowości dotychczas zaproponowali nam producenci podłóg drewnianych.

Postarzane znaczy modne

W 2012 roku zdecydowanie królowały drewniane deski postarzane, które mogą nadać wnętrzu wyjątkowy charakter. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w rustykalnej stylistyce, ale również będzie dobrze komponowało się z nowoczesnymi wnętrzami.

Przykładami desek postarzanych są podłogi z kolekcji Elite Line Boutique CollectionBaltic Wood, która zadebiutowała w połowie 2012 roku – Dąb Classic 1R Ivory & Cream oraz Dąb 1R Choc & Choc.

Dąb Classic Ivory & Cream to szczotkowana podłoga dębowa. Dzięki procesowi szczotkowania struktura drewna jest nie tylko widoczna, ale również wyczuwalna w dotyku. We wgłębienia wniknęła bejca Ivory, a cała powierzchnia została pokryta bejcą Cream. Dodatkowo podłoga została wykończona lakierem matowym.

Dąb Choc & Choc z kolei to podłoga dębowa o barwie gorzkiej czekolady – również szczotkowana. Podłoga została wykończona lakierem półmatowym.

Postarzane podłogi znajdziemy także w ofercie Barlinka na 2012 rok. Przykładem może być podłoga San Marco z kolekcji Places – wykonana z tradycyjnego dębu w odcieniu terra, pokryta lakierem matowym. Deski również zostały postarzone dzięki zabiegowi szczotkowania.

Rustykalny charakter ma także podłoga Balsamico Grande z kolekcji Smaki Życia Barlinka. Wykonana z dębu o kasztanowym zabarwieniu ma naturalne przebarwienia i sęki, a fakturę drewna dodatkowo podkreśla matowy lakier strukturalny.

Nowe dębowe podłogi o rustykalnym charakterze zadebiutowały także w ofercie firmy KOPP – Podłogi Naturalnie Doskonałe. Dwóch debiutantów – dąb Castelgrande oraz dąb Montebello to lite dębowe deski. Castelgrande to deski bielone, które rustykalny charakter uzyskały dzięki szczotkowanej powierzchni desek, zabezpiecznej twadym woskiem olejnym, a Montebello z kolei wyróżniają się szczotkowaną oraz ręcznie heblowaną powierzchnią.

W 2012 roku zadebiutowała także nowa kolekcja podłóg marki Quercus ManufakturaNamaste – podłogi trójwarstwowe, które wyróżniają się ciekawą kolorystyką, wpisującą się w postarzony trend.

Przy okazji podłóg postarzanych nie możemy zapominać też o producentach, którzy oferują podłogi wykonywane manufakturowo – na przykład marce Antique Oak. Na szczególną uwagę zasługuje deska INDIO, która na pierwszy rzut oka wygląda na mocno zużytą. Ma pofalowaną powierzchnię ze żłobieniami.

Nietypowe rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz – podłogi mulitilamelowe

Takie rozwiązania zaprezentował w mijającym rok norweski producent podłóg drewnianych – firma BOEN – w kolekcji Fineline. Dwie nowości z tej kolekcji – dąb biały i wędzony – charakteryzują się dużą ilością wąskich lameli (na szerokość każdej deski). Podłogi multilamelowe marki BOEN to deski trójwarstwowe, obie pokryte naturalnym olejem. Dąb biały jest barwiony na biało, a dąb wędzony został poddanym procesowi wędzenia, który wydobył głębię jego kolorów.

Niezwykłe stylizowane podłogi

Miłośnicy stylizowanych podłóg, którzy szukają czegoś więcej niż subtelnego postarzania, mogą zainteresować się propozycjami marki Chapel Parket Polska, które wyróżniają się bardzo ciekawą fakturą. Kolekcja Chapel In Between to heblowane deski warstwowe, które można montować na ogrzewaniu podłogowym. Kolejną interesującą propozycją tej marki, która zadebiutowała w kończącym się roku jest podłoga Chapel Zaagkant. Na deskach z tej serii wykonano subtelne, poprzeczne nacięcia, dzięki czemu powierzchnia zyskuje ciekawą i nieregularną fakturę. Rozwiązanie jest dostępne zarówno dla desek litych, jak i warstwowych w niemal nieograniczonej liczbie kolorów.

Na szczególną uwagę w mijającym roku zasługiwały także podłogi marki LARECO: Dąb Mist i Jesion Perla. Obie podłogi sprawdzą się w stylowych wnętrzach. Dąb Mist to dębowa podłoga utrzymania w szaro-białej tonacji, natomiast Jesion Perla to podłoga o wyrazistej białej barwie z interesującym harmonijnym usłojeniem. W mijającym roku LARECO zaprezentowało także nową markę ekskluzywnych podłóg IMPERI – wykonanych wyłącznie ze szlachetnego drewna z najwyższą starannością.

Deski Thermo

Wśród nowości 2012 znalazły się także podłogi marki Finishparkiet – Finishdeska Jesion Thermo, którą wyróżnia specjalny proces produkcji. Deski są poddawane obróbce termicznej w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Podłogi z tej linii pokryte są aż siedmioma warstwami lakieru. Dostępny jest w dwóch wariantach – w kolorze ciemnym (Finishdeska Jesion Thermo Bursztyn) oraz jasnym (Finishdeska Jesion Thermo Koniak).

Lite podłogi gotowe

W mijającym roku na popularności zyskały także wykończone podłogi lite. Nowości w tej dziedzinie zaprezentowała m.in. marka DLH Poland, która swoją ofertę egzotycznych podłóg drewnianych iFLOOR rozszerzyła o lity parkiet lakierowany Merbau o grubości 10 mm. Podłoga charakteryzuje się głębokim i ciepłym kolorem ze złotymi refleksami.

Lite podłogi wykończone znajdziemy także w ofercie marki Ever Home, która zadebiutowała na polskim rynku w 2012 roku. Ever Home wśród nowości proponuje przede wszystkim podłogi z rodzimego drewna (jesion i dąb) – wykończone lakierem półmatowym (w tym także UV), który nadaje deskom gładkość, a jednocześnie wydobywa fakturę drewna.

Podłogi z nietypowymi dodatkami

Czy podłogi drewniane mogą być glamour? Austriacki producent Deisl Parkettmanufaktur i jego polski dystrybutor – firma JPDparkett z Krakowa – zaproponowali w 2012 roku nietypowe rozwiązanie – drewniane podłogi z kryształami Swarovskiego.

Kryształami można ozdobić podłogę ze wszystkich gatunków drewna – niezależnie od jego twardości i koloru. Średnica kryształów osadzanych w pakiecie może wynosić 14, 20 lub 30 mm.

Jak widać producenci podłóg drewnianych w 2012 roku starali się trafić nawet w najbardziej wyszukane gusta klientów. Zdecydowanie królującym trendem były jednak podłogi postarzane. Co nowego zapronują nam wytwórcy podłóg w nadchodzącym roku?  Pierwsze nowości poznamy już za dwa tygodnie – podczas targów DOMOTEX 2013.

Data dodania: 30.12.2012