Poddasze – kondygnacja, która tworzy się pomiędzy najwyższym piętrem a dachem, w domach o tradycyjnej budowie. Jego funkcjonalność zależy od wielu czynników, m.in. wielkości, rozmieszczenia okien dachowych czy kąta nachylenia dachu. My chcemy pokazać, że każdą, nawet najmniejszą i nietypową przestrzeń można wykorzystać.

Pierwsze, co rzuca się w oczy oprócz skosów to więźba, czyli stelaż dachu. Zamiast myśleć o nim jak o potencjalnym wrogu, można wykorzystać go do nadania naszemu mieszkaniu klimatu. Najpierw powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo i funkcjonalność drewna – oczyścić je z dotychczasowych zabrudzeń i zabezpieczyć lakierobejcą, dopiero potem pomalować. Charakteru doda mu naturalny odcień, dlatego polecamy zrezygnować z farb i zostawić szkielet w swoim pierwotnym ubarwieniu. Jeżeli jednak nie jesteśmy fanami minimalizmu i uparcie chcemy koloru – w mieszkaniu na poddaszu najlepiej sprawdzą się biel i pastele – dodadzą pomieszczeniom światła i lekkości a także optycznie je powiększą.

Po pierwsze otwartość

Jeden z najlepszych pomysłów na aranżację mieszkania na poddaszu to otwarte pomieszczenia. Warto połączyć salon i jadalnię z otwartą kuchnią, można też pomyśleć o wspólnej aranżacji pokoju dziennego z sypialnią.Albo pokoju dziennego i sypialni? Jeżeli jednak ważna jest dla nas intymność, nie bójmy się nowoczesnych rozwiązań i zainwestujmy w drzwi ze szkła, np. mlecznego. Dodadzą szyku i klasy, a także nie obciążą stylistycznie naszego mieszkania. Jeśli chcemy, żeby coś na co dzień nie rzucało się w oczy, warto subtelnie ukryć to za częścią więźby. Lodówka za pionowym słupem – czemu nie?

Funkcjonalność

W mieszkaniach tego typu ważne jest, aby zrezygnować ze standardowych mebli na korzyść bardziej funkcjonalnych i zajmujących mniej miejsca. Doskonałym rozwiązaniem są szafki na kółkach, które w każdej chwili łatwo wyciągnąć spod skosu, albo niskie, ale bardzo głębokie i długie szuflady. Szafki przy skośnej ścianie powinny być tak ustawione, aby można było do nich sięgać z pozycji wyprostowanej.

Niech stanie się jasność!

Wiele zależy od ilości i rozmieszczenia okien – czy to dachowych, czy standardowych. Zanim zabierzemy się za doświetlanie, warto rozważyć która część mieszkania i w jakim stopniu musi być lepiej oświetlona. Miejsce do pracy i zabawy wymaga więcej światła dziennego, dlatego dobrze jest je umiejscowić w bliskim sąsiedztwie okna. Sypialnia natomiast, ze względu na komfort odpoczynku, wymaga jedynie oświetlenia klimatycznego, dlatego warto ją umiejscowić w najciemniejszej części mieszkania. Zamiast jednego żyrandola na suficie, warto zainwestować w więcej źródeł punktowego światła. Aby w pomieszczeniu było przyjemnie i klimatycznie, radzimy zainwestować w ciepły odcień żarówek.

Nieodzownym elementem wspomagającym światło są kolory. Urządzając mieszkanie, należy pamiętać o barwach wszystkich elementów, znajdujących się wewnątrz. Idealnym kolorem do wnętrz pod skosem jest biały. Po pierwsze, odbija światło naturalne, sprawiając, że jest jaśniej i przytulniej, ale też w połączeniu z drewnem dodaje klasy i elegancji. Jeżeli biały nie należy do naszych ulubionych kolorów i marzy nam się trochę ciepła w domu – sprawdzą się odcienie pomarańczowego i żółtego, kojarzone ze słońcem i latem. Warto zwrócić uwagę na kolory pastelowe, czyli złamane bielą –stworzą przestrzeń, większą niż jest w rzeczywistości. Nie polecamy natomiast ciemnych kolorów, gdyż optycznie zmniejszają pomieszczenie.

Inne pomieszczenia

Łazienka jest jednym z niewielu pomieszczeń, które wymagają intymności. To, gdzie będzie się znajdować, zależy od rozmieszczenia instalacji w mieszkaniu i rodzajów wybranej ceramiki, dlatego polecamy zaplanowanie łazienki odpowiednio wcześniej. Jeżeli marzą Ci się kąpiele w wannie – nie rezygnuj z niej. Z powodzeniem wstawisz ją przy ścianie kolankowej lub w narożniku. Jeżeli dach umiejscowiony jest pod kątem większym niż 45°, bezpośrednio pod nim można stworzyć praktyczne półki, dzięki którym będziesz miał wszystko pod ręką. Częściej wybierasz krótsze kąpiele? Łazienka powinna zostać umieszczona w miejscu, gdzie spadek dachu jest znikomy lub nie ma go wcale, a prysznic nie będzie stanowił problemu. Pamiętaj o możliwości rezygnacji ze standardowej kabiny z brodzikiem – dzięki temu znacznie obniżysz jego wysokość i optycznie powiększysz powierzchnię wnętrza.

Najmniej problematyczną częścią wyposażenia jest umywalka. Mimo że jej górna krawędź powinna być na wysokości przynajmniej 85 cm, należy pamiętać, że może być daleko od pionu kanalizacyjnego. Z przedłużeniem na całą ścianę – będzie służyć jako blat na stylowe dodatki lub podręczne wyposażenie, z szafką podblatową – zaoszczędzi miejsce i pomieści wszystkie kosmetyki.

Sedes – niemniej ważna część łazienki. W przeciwieństwie do umywalki – musimy znaleźć dla niego miejsce w bliskim sąsiedztwie pionu kanalizacyjnego, żeby później nie miewać problemów z zapchanymi rurami. Ukryty za drewnianą belką, da każdemu maksimum odosobnienia i intymności. należy mieć na uwadze odległościach nad sedesem i przed nim – tak, aby usiąść wygodnie mogła również wysoka osoba.

Urządzając część kuchenną należy szczególnie pamiętać o montażu okien o najwyższej odporności i odpowiedniej wentylacji Żeby praca kuchenna odbywała się w jak najprzyjemniejszej atmosferze, rekomendujemy ustawienie blatu roboczego jak najbliżej światła naturalnego. Jeżeli ścianka kolankowa ma min. 90 cm, możemy postawić przy niej dolne szafki zabudowy, bez obaw o wygodę domowników, zwracając jednak uwagę na brak możliwości zamontowania okapu. Zamiast niego, w dolnej części warto tam umiejscowić zlewozmywak.

Poddachowe mieszkanie, wbrew ogólnej opinii, można zaaranżować w sposób równie funkcyjny jak mieszkanie parterowe. Ogranicza nas tylko budżet i wyobraźnia, bo niezależnie od pomysłu, każdy można dopasować do naszych wymagań i preferencji.

Autor: Nina Śliwińska

Data dodania: 09.01.2018